LogowanieZarejestruj się
News

Testujemy wzmacniacz słuchawkowy Capella Stana Beresforda

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Capella_5

Testujemy nowy wzmacniacz Capella Stana i powiem szczerze, jesteśmy pod sporym wrażeniem. Ten sprzęt potrafi jak mało który z dostępnych na rynku napędzić tak różne słuchawki jak ortodynamiki HiFiMANa, Audeze z jednej, wymagające K701 czy Senki HD650, jak również plejadę mobilnych na i douszników (podłączałem wszystko jak leci, co było u nas akurat na stanie: dokanałowe Momentum, Bose, Westony oraz z pałąkiem: Beatsy Solo 2, bezprzewodowe (tu, przewodowe) Momentum, pierwszą generację wokółusznych Momentum, ADL H128 etc. Zastanawiałem się, czy dzięki bogatej regulacji oraz właściwościom samego wzmacniacza, sprzęt podoła tak krańcowo różnym słuchawkom jak wyżej wymienione. Nie tylko podołał, nie tylko potrafi wydobyć często wszystko co najlepsze z danego modelu, ale jeszcze robi to na poziomie mocno niekorespondującym z ceną. Ta cena jest tutaj skalkulowana bardzo, bardzo atrakcyjnie, powiem wręcz że okazyjnie, bo dostajemy coś specjalnego. To już nie tyle pierwsze wnioski, bo rzecz testuję intensywnie od około tygodnia (wcześniej wygrzewaliśmy skrzyneczkę), co właściwa narracja, choć nie ostateczna. Ciągle coś odkrywam! Lubię takie produkty, a Stan znowu pokazał, że da się zrobić coś specjalnego, bez konieczności zaglądania głęboko do kieszeni klienta. Chwalebne i godne naśladowania podejście.

Wzmacniacz na pewno przetestuję na torze analogowym. Chwilowo, ten tor okupuje ADL GT40 Furutecha, jak przestanie okupować, podepnę Capellę do naszego gramofonowego pre i zagramy czarną płytę. Na marginesie, zmodyfikowałem pod kątem audio PS3, która robi za odtwarzacz SACD (a także, opcjonalnie do głównego źródła, plików hi-res via serwer z odpowiednim oprogramowaniem) i płyty SACD też sobie sprawdzę. Mam idealny patent na wyrugowanie z zaśmieconego toru analogowego konsoli (przestery, szumy, trzaski… koszmar) wszelkich brudów. To bardzo skuteczna metoda, a że PS3 w torze potrafi skutecznie interferować z resztą urządzeń, rozwiązanie można wręcz uznać za absolutnie konieczne. Do tego bardzo dobry miedziany kabel (plecionka) z wyjściami analogowymi & płaskim wejściem do AV w konsoli, modyfikacja chłodzenia i można grać (tak, są takie, specjalnie pod audio kable dla PS3 dostępne na rynku – polecam!). Obecnie tworzy się ciekawa sytuacja, wraz z widocznym zainteresowaniem plikami DSD (pliki nagrane na płyty DVD, odtwarzane na konsoli poprzedniej generacji), taki sprzęt może być uzupełnieniem, lub alternatywą dla komputera – podłączę tytułowy wzmacniacz pod takie źródło, zobaczymy z jakim skutkiem (w torze stacjonarnym i w drugiej strefie ze wzmacniaczem słuchawkowym Musical Fidelity konsola gra bez zarzutu).

Poniżej kilka zdjęć prezentujących Capellę…

 

Capella

Klasyczna dla Stana forma

Jest co ustawiać. Sporo regulacji.

Uziemienie, można podłączyć firmowego DACa pod wejście zasilające (korzystamy wtedy z jednego zasilacza, dobrej jakości, jaki znajdziemy w komplecie ze wzmacniaczem)

2 wejścia liniowe, w tym jedno na froncie, w formie 3.5mm audiojacka dla jakiegoś grajka

 

Komentarze Czytelników

  1. Darth Artorius

    Niecierpliwie czekam na test. Może dałoby się podłączyć AKG Q701, Beyerdynamic BD T70 i T90 ? Q to trudne słuchawki, ciekaw jak by się spisał Capella. T70 i T90 za to specyficzne, warto by wiedzieć co im daje nowy produkt Beresforda.

    Można by jeszcze dość popularne AKG K550 i 551, Philips Fidelio X2, Shure 1840, a nawet popularne i tanie ale dobre Takstar Pro 80. Są też nowe ATH MSR7 i ATH M70x od Audio-Techniki…

  2. Antoni Woźniak

    Trochę tych słuchawek mamy i podpinamy sukcesywnie pod Capellę. Zamiast Q701 są równie wybredne K701, z Beyera może coś się uda, pod warunkiem że nam dystrybutor prześle. AKG K550 poszły do ludzi, niestety szybko pewnie nie uda się tego zorganizować. Takstary natomiast bez problemu i to co powyżej zapowiedziałem w zapowiedzi ;-)

    Fajnie to gra z IEMami. Naprawdę fajnie.

  3. Darth Artorius

    OK ! Ale o Beyery proszę się postarać ;) . Naprawdę warto by sprawdzić czy Stanley zdoła je napędzić i dać im zagrać :)

  4. Darth Artorius

    Czy Playstation 3 nie może wypuszczać sygnału cyfrowego na DAC ?

  5. Antoni Woźniak

    Niestety prosto tego zrobić się nie da (z DSD/SACD). Tylko HDMI (i odpowiedni amplituner, który nam to natywnie zagra, a nie skonwertuje do PCM) lub analog. SPDIF zwyczajnie nie obsługuje takiego strumienia danych.

    Skarbnica wiedzy na ten temat: http://www.ps3sacd.com

    Oczywiście cyfrowy sygnał optykiem sobie puścimy (DTS, DD / AC3 etc.), PCM wyjdzie tutaj także powyżej 16/44.

  6. Antoni Woźniak

    Kilka uwag na gorąco: to jedyny, znany mi wzmacniacz słuchawkowy, pozwalający tak dokładnie dopasować swoje parametry do danego modelu słuchawek. To robi, moi drodzy, kolosalną różnicę. Właśnie słucham Samsary via Roon z M2Techem oraz tyt. wzmacniaczem w torze, podpiętymi LCD-kami 3 …po ich właściwym ustawieniu, ustawieniu parametrów na Capelli grają LEPIEJ niż na ostatnio słuchanym referencyjnym, zbalasowanym torze słuchawkowym (Mjolnir & DAC od Schitt Audio). A HD650? Te słuchawki potrafią dużo więcej, znacznie więcej, tylko trzeba je w odpowiedni sposób ustawić właśnie. Tutaj można je bardzo ładnie dopasować, pokażą wszystko na co je stać.

    W sumie, każde wysokiej klasy słuchawki są wymagające. W przypadku tego produktu możecie stroić słuchawki, stroić właśnie! Rewelacja. Jest: regulacja podbicia co pozwala dopasować moc pod impedancję i skuteczność słuchawek (bardzo szeroki zakres, płynny, daje świetne efekty!), jest regulacja dampingu, która ma cztery zakresy i odpowiada za korekcję reprodukcji niskich tonów, dalej… HF czyli regulacja wysokich częstotliwości, korektor sopranu. Wreszcie głębia, regulacja odpowiedzialna za scenę.

    Całość opcji ustawień daje ogromne możliwości regulacji i ma finalnie bardzo zauważalny wpływ na finalny efekt, na to co słyszymy.

Dodaj komentarz