LogowanieZarejestruj się
News

FooKo Pi… opisany przez nas mikro PC, dodatkowo z ekranem

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Tidal_t

Pamiętacie opis malutkiego PC, który bardzo nam się spodobał… FooKo PC / MiniX PC? Pojawia się w dystrybucji wersja rozbudowana o ekran dotykowy. Innymi słowy nie potrzebujemy w takim wariancie podpięcia pod zewnętrzny monitor / HDTV by móc sterować odtwarzaniem muzyki. Rzecz jasna filmów na 7-9″ ekranie oglądać nie polecamy, ale jest to ciekawe udogodnienie, szczególnie dla kogoś, kto chce stworzyć sobie gabinetowo/biurkowy zestaw złożony z jakiegoś przetwornika, PC jako źródła i słuchawek. Alternatywnie można na przetestowanym przez nas Fooko PC zainstalować oprogramowanie ROON, któ®e da się sterować bezproblemowo z dotykowego wyświetlacza iPada. Do wyboru, do koloru…

W przypadku FooKo Pi (Pipo) łączymy te funkcjonalności, bo mamy w tym przypadku do czynienia z hybrydą, bardzo ciekawa hybrydą łączącą Winodwsa 10 z Androidem. Możliwe jest płynne przełączanie między systemami, można zatem swobodnie korzystać z wybranej opcji (OS) bez konieczności restartu urządzenia. FooKo Pi korzysta z czterordzeniowego procesora Intel Z3736F w architekturze x86, z nowe integry (grafika) Intela oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM DDR3. Użytkownik ma do dyspozycji 32GB pamięci wewnętrznej Flash z możliwością rozbudowania przez USB lub kartę micro SD. W sumie zestaw złącz składa się czterech portów USB 2.0, jednego gniazda micro USB oraz czytnika kart TF. Łączność bezprzewodową zapewnia moduł WiFi w standardzie 802.11 b/n/g, karta sieciowa 10/100Mb oraz Bluetooth w wersji 4.0. Gama wyjść audio-wideo obejmuje standardowe złącze słuchawkowe 3,5 mm oraz HDMI 1.4 umożliwiające podłączenie FooKo to telewizora lub monitora. Funkcję wyświetlacza może jednak z powodzeniem przejąć wbudowany – zależnie od wersji 7- lub 9-calowy − ekran dotykowy z matrycą IPS. Dzięki nieznacznemu pochyleniu gwarantuje wyjątkowo dużą wygodę podczas korzystania z urządzenia. Wszystkie podzespoły są zamknięte w eleganckiej, minimalistycznej obudowie z umieszczonymi po bokach dwoma głośnikami stereo, przyciskami regulacji głośności i wyłącznikiem oraz anteną WiFi z tyłu.

W ofercie C4i FooKo Pi jest dostępne w dwóch wariantach, różniących się rozmiarem wyświetlacza. Wersja 7-calowa – FooKo Pi kosztuje 800 zł, zaś wersja 9-calowa – FooKo Pi 2 to wydatek 949 zł. Ponadto istnieje możliwość zakupienia bliźniaczego urządzenia o bardzo podobnej specyfikacji i identycznym rodzaju oprogramowania, jednak bez ekranu dotykowego i systemu Android – klasycznego FooKo PC Box W10 w cenie 899 zł. Wszystkie produkty są objęte 12-miesięczną gwarancją producenta dla firm oraz 24-miesięczną dla użytkowników domowych.

Poniżej galeria prezentująca opisaną hybrydę wraz z opisem możliwych zastosowań, przygotowanym przez dystrybutora C4I:

Bogactwo zastosowań jest ogromne. Jeśli zaopatrzymy się w dobrej klasy przetwornik USB/Analog z funkcją DSD, dzięki fabrycznie zainstalowanemu oprogramowaniu dla systemu Windows, FooKo Pi sprawdzi się jako doskonały Audio PC odtwarzający niemal każdy format audio, nawet tak egzotyczne, jak DSD lub obrazy płyt SACD, z natywnym odtwarzaniem najpopularniejszych plików flac 192kHz/24bit włącznie. Dostęp do treści, jak i sterowanie zainstalowanym odtwarzaczem jest niezwykle wygodne i możliwe z poziomu urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS. Gdyby domowy zasoby muzyczne okazały się niewystarczające, można po wykupieniu pakietów premium otrzymać niemal nieograniczony, strumieniowy dostęp do milionów utworów muzycznych w aplikacjach Spotify, czy też Tidal, który jako jedyny oferuje muzykę w bezstratnej jakości. 1411 kbps, 16bit / 44,1 kHz. Osiągnięta jakość dźwięku przy zastosowaniu zewnętrznego przetwornika DAC USB na audio analogowe jest wielokrotnie wyższa niż przy odtwarzaniu płyt CD i niewspółmierna do kosztu urządzenia. Nagrania oferują olbrzymią dynamikę, przestrzeń oraz głębię. Porównywalna jakość dźwięku wymagała do tej pory wielokrotnie droższego sprzętu, a dzięki FooKo Pi najwyższy standard audio staje się dużo bardziej dostępny dla melomanów.

 

Niewielkie gabaryty, bezgłośna praca oraz minimalne zużycie energii w połączeniu z zastosowanym ekranem dotykowym pozwalają na zastosowanie FooKo Pi w roli rewelacyjnego kontrolera multimedialnego, który znajdzie swe miejsce w salonie lub kuchni, z wygodną możliwością płynnego wybierania treści – przykładowo − od wspomnianych utworów muzycznych, po stacje radia internetowego czy audiobooki. Podłączając z kolei urządzenie do telewizora czy monitora, dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu KODI zyskamy funkcjonalny SET TOP BOX z możliwością odtworzenia niemal każdego formatu wideo w FullHD z dźwiękiem wielokanałowym oraz z dodatkami gwarantującymi nieograniczone możliwości strumieniowania z sieci programów telewizyjnych, filmów oraz seriali z możliwością pobierania w locie napisów, a także dostęp do kanałów telewizji internetowej.

Dzięki systemowi Windows 10 otrzymujemy wraz z FooKo Pi niewielkich rozmiarów, pełnoprawny komputer osobisty, który sprawdzi się w codziennym, domowym użytkowaniu, jak i w pracy typowo biurowej. Możliwość wykorzystania multimedialnych możliwości systemu Android stanowi dodatkowy atut. Dostęp do platformy Google Play i setki tysięcy aplikacji, gier czy programów sprawi, że FooKoi Pi zapewni długie godziny rozrywki.

Z dobrym dakiem (jak uwidoczniony na zdjęciu Matrix Mini-i Pro) oraz solidnymi słuchawkami tworzymy minimalistyczny system audio zdolny grać wszystko jak leci, bardzo wygodny w obsłudze, nie wymagający dużo miejsca

Pochylony ekran świetnie sprawdzi się na biurku

Win 10 na takiej konfiguracji sprawdza się bez zarzutu

Oprogramowanie HTPC KODI

Dodaj komentarz