
PrzyjechaÅ‚, testujÄ™ i mam już parÄ™ pierwszych wniosków. Mytek Liberty DAC to taki Brooklyn bez wyÅ›wietlaczy, to kompaktowa forma z wsadem z droższych konstrukcji, to takie połączenie Å›wiata pro-toolsów ze Å›wiatem konsumenckiego audio. Tak wÅ‚aÅ›nie. Ten Liberty zastÄ™puje w katalogu najprzystÄ™pniejsze cenowo skrzyneczki dla praktyka, a dodatkowo rozszerza ofertÄ™ Myteka o produkt znacznie taÅ„szy od Brooklynów czy Manhattanów dla muzykofila. Co prawda w zakresie do ok. 4k możemy już nieźle siÄ™ na-po-wybierać, bo klÄ™ska urodzaju to za maÅ‚o powiedziane, a wspomniana w poprzednim wpisie, zapowiedzi testu tytuÅ‚owego DACa, ofensywa Azji to wÅ‚aÅ›nie poziom do 10 tysiÄ™cy zÅ‚otych – tu najwiÄ™cej siÄ™ dzieje i to ten puÅ‚ap, w który rzeczona Azja, celuje. Mniejsza. Mamy coÅ›, co jest Made in Poland, od strony projektu to 100% Myteka w Myteku (o czym poniżej), także wiemy, że to coÅ› co wyszÅ‚o spod firmowego dÅ‚uta, a nie przepakowane, czy nawet nie przepakowane, tylko z doklejonym logo, coÅ› rodem z wielkich chiÅ„skich megafabryk. WÄ…tpliwoÅ›ci nie ma, to najmniejszy klamot, ale mimo czysto klasycznej formy, po wyjÄ™ciu z pudÅ‚a wiemy, że to nie masówka, że oryginaÅ‚. O klamocie byÅ‚o już u nas pisane o tutaj.
Nie banał
Od razu jak siÄ™ pojawiÅ‚, podpiÄ…Å‚em pod Core, Roon i jedziemy. Na razie testowany jest na sÅ‚uchawkach, oczywiÅ›cie bÄ™dzie też na stacjonarnym torze sprawdzany i to dwojako: z aktywnymi nEar-ami w balansie (czyli jakby studio ) i na standardowym torze hajfajowym, tj. NADy i pasywne Szafiry oraz Topazy. Tak. Teraz jednak, lecÄ… sÅ‚uchawki i na sÅ‚uchawkach, w opcji biurkowej to gra. ZresztÄ… tu biurko jest bardzo na miejscu lokalizacjÄ…, bo maÅ‚e to, bo obsÅ‚uga rÄ™czna z frontu, bo zdalnego „niet” i ogólnie, jakbym miaÅ‚ tego klamota gdzieÅ› umiejscowić, to wÅ‚aÅ›nie gabinet, biurko, bliskie pole / aktywne / kompaktowy zestaw z kolumnami oraz wymienione powyżej sÅ‚uchawki. Tak, dali tutaj ampa i ten amp musi pokazać swoje kompetencje egzaminowany w szerokim zakresie na planarach LCD-3 / Sundara / HE-400 oraz dynamikach HD-650 / K701 / HP50. BÄ™dzie także niespodzianka, która leci z… chiÅ„skiej fabryki, coÅ› co prawdopodobnie miażdży wszystko co istnieje na rynku w relacji koszt-efekt w zakresie wysokiej klasy, klasycznie przewodowych monitorów dokanaÅ‚owych. Nic wiÄ™cej nie zdradzÄ™, poza cenÄ… tego IEMowego wynalazku, nad którym parÄ™ dobrze zorientowanych osób, pieje z zachwytu (jak patrzÄ™ jak to wyglÄ…da, to nie mogÄ™ uwierzyć, że to siÄ™ w ogóle opÅ‚aca, w sensie produkcji & sprzedaży siÄ™ opÅ‚aca) – zapÅ‚aciÅ‚em 34 zÅ‚ote. Co można dostać za 34 zÅ‚ote przekonacie siÄ™ w przyszÅ‚ym tygodniu, o ile dolecÄ… (no chyba powinny, ale różnie to bywa).
Czyli z IEMami, a konkretnie z tymi co przylecÄ…, też sobie Liberty zagra, bardziej bÄ™dzie to potwierdzenie, bÄ…dź nie, tych zachwytów nad sÅ‚uchaweczkami, które wyglÄ…dajÄ… jak wysokiej klasy armatury, jak jakieÅ› Westony z górnej półki. Zobaczymy. PatrzÄ…c zaÅ› na nausznych „egzaminatorów” to nadal nie mogÄ™ uwolnić siÄ™ od Sundara, jak tylko zrobiÄ™ sobie przerwÄ™ na wymienione powyżej, inne, modele nausznic, to jakoÅ› dziwnym trafem zaraz te najnowsze HiFiMANy powracajÄ…, jak bumerang, lÄ…dujÄ… na czerepie. SÅ‚ucham od prawie trzech tygodni i artykuÅ‚ już siÄ™ kluje. Z Libery jest synergia peÅ‚na, nie tylko w zakresie SQ, ale także estetyki, wyglÄ…du… no pasuje to tutaj idealnie. Czarne, w najnowszej, konstrukcyjnie odchudzonej i dopracowanej odsÅ‚onie Sundara z …no wÅ‚aÅ›nie, niby skrzynkÄ… prostokÄ…tnÄ…, do bólu typowÄ…, klasykÄ…, klasyki, a tu jednak nie, bardzo nawet nie tak. Bo, że Liberty jest prostokÄ…tem maÅ‚ym, kompaktowym to fakt, ale że banaÅ‚ to już zupeÅ‚nie nie. Mamy na górze elegancko w metalu naciÄ™te logo, a że Myteka logo to nie prosta forma, a wysublimowana to też takich atrakcji możemy siÄ™ spodziewać w metalu wÅ‚aÅ›nie. A to dopiero poczÄ…tek, bo dół obudowy to powtórka tego patentu i ma to nie tylko estetyczne, ale jak najbardziej funkcjonalne uzasadnienie. WentylujÄ… nam te setki otworków obudowÄ™. Można w niebanalny sposób? Ano jak widać można. WyglÄ…da to bardzo fajnie i mimo tej prostej formy od razu czujemy, że jednak dostaliÅ›my do rÄ™ki coÅ› zaprojektowanego nie z metra, a specjalnie na tÄ™ okazjÄ™ wÅ‚aÅ›nie. Z przodu też jest mytekowo, ta ponacinana faktura ala skóra aligatora to caÅ‚oÅ›ciowo (vide góra obudowy) udany projekt stylistyczny, prezentuje siÄ™ nam ten maluch bardzo i można sobie go wyeksponować, a nie że schować, bo Å‚adny dla oka to widok.
No, cześć
Z przodu mamy wielokolorowe diody, gałę (enkodera) oraz wyjÅ›cie sÅ‚uchawkowe 6.3. Z tÅ‚u od razu widać, że to firma, która pro-toolsy robi. Na bogato, możemy sporo źródeÅ‚ cyfrowych tutaj zintegrować, bo jest AES i dodatkowe (czyli w sumie 2) SPDIFy, można jak już wczeÅ›niej pisaÅ‚em, alternatywnÄ… elektrowniÄ™ podpinać, przy czym solidne, wewnÄ™trzne zasilanie spokojnie możemy potraktować jako docelowe rozwiÄ…zanie, a to dodatkowe, to jak bÄ™dziemy chcieli sobie upgrade zaaplikować, niekoniecznie chcÄ…c wymieniać przetwornik, bo tak nam ten Liberty do gustu przypadÅ‚ (a jednoczeÅ›nie audiofilianervosa wymaga siÄ™gniÄ™cia po portfel). Opcja jest. Jako, że naprawdÄ™ maÅ‚e to jest, to na wyjÅ›ciowe XLRy zwyczajnie nie byÅ‚oby miejsca, stÄ…d standard w studio dobrze znany (w domowym audio kompletnie nie spotykany) czytaj dwa TRSy dla balansu obok wyjść SE znajdziemy. Sam enkoder dziaÅ‚a z lekkim skokiem, wiemy gdzie jesteÅ›my, bo diodki nas o tym informujÄ… Å›wiecÄ…c w różnych kolorach, w trybie: pokaż poziom wzmocnienia, wskazujÄ…c jak daleko w prawo jesteÅ›my . Wystarczy nacisnąć, by paliÅ‚y siÄ™ tylko dwie, a nie dajmy na to pięć, diody i wtedy wiemy, które z wejść cyfrowych jest uaktywnione, poza tym czy gra nam MQA albo czy DSD gra nam. Tak, mamy MQA, o którym wspomnÄ™ niebawem, bo – co dla mnie byÅ‚o sporym zaskoczeniem, bo choć Chrisa znam, ceniÄ™, przyjemnie wspominam rozmowÄ™ z nim na AVS bodaj trzy lata temu, to jednak jego Computeraudiophile zaliczam do głównego nurtu, do mainstreamu publikatorów audio, a tu wyciÄ…Å‚ ostatnio niezÅ‚y numer… oddaÅ‚ gÅ‚os na głównej koledze Archimago (o którym wspominaÅ‚em na Å‚amach MQA i niezmiennie bardzo polecam jegomoÅ›cia i jego niezobowiÄ…zujÄ…cy blog… konkretna wiedza w cenie, zdrowy rozsÄ…dek podobnie). Takie podsumowanie tego, co sam popeÅ‚niÅ‚em na temat MQA tu i tutaj.  No dobrze, Mytek to ma i to szeroko ma, bo we wszystkich nowych DACach oferuje peÅ‚ne wsparcie dla origami. Krótko mówiÄ…c, Å›wieci siÄ™ na zielono (bywa, że chwilÄ™ zajmie identyfikacja/odpakowanie/autoryzacja), wróć, Å›wieci siÄ™ na niebiesko (niektórzy dostajÄ… wrzodów, jak im siÄ™ nie Å›wieci – przepraszam za drobnÄ… zÅ‚oÅ›liwość
), czyli jest „fully authenticated”. WspominajÄ… w instrukcji o „dokÅ‚adnie to, co artysta byÅ‚ w studio….”, litoÅ›ciwie pominÄ™ to tutaj i powiem tylko tyle: wyróbcie sobie swojÄ… wÅ‚asnÄ… opiniÄ™ na temat. Warto nie tylko sÅ‚uchać (porównajcie sobie PCM, czy DSD z MQA… Tidal daje takie możliwoÅ›ci w dużym zakresie obecnie), ale także poczytać jw. W tym wypadku naprawdÄ™ warto zrobić obie te rzeczy.
Pasuje jak ulał, jak włoskie wyyyygodne obuwie z tymi Sundara ten Mytek
Dobra, gra nam ten Liberty także DSD, w przypadku ROONa Core na makówie jest DoP i 128, jak sobie podepniemy (z zrobimy to niezawodnie) w salonie do end-pointa HTPC to posÅ‚uchamy Myteka w trybie native i poleci także materiaÅ‚ DSD256, który – muszÄ™ przyznać – robi wrażenie, bo cholernie dobrze to nagrane jest, wyczynowe, bez dwóch zdaÅ„, taki pokaz możliwoÅ›ci rejestracji i przeniesienia w najbardziej topowej formie tego, co byÅ‚o przez muzyków grane. No, no. Recz jasna znaczenie czysto poznawcze, a nie użyteczne to ma, bo takie nagrania to nawet nisza nie bÄ™dzie, zwyczajnie nikt w to bawić siÄ™ nie bÄ™dzie na szerokÄ… skalÄ™, zapomnijcie. Dobrze, to jak jesteÅ›my przy materiaÅ‚ach, to powiem jeszcze, że ostatnio nam siÄ™ na Tidalu przepysznie dzieje, w zakÅ‚adce (tak, tak MQA) lÄ…dujÄ… fantastyczne rzeczy i to bardzo, bardzo podnosi wartość tego streamu w moich oczach… po prostu wczeÅ›niej, żeby takie znakomite nagrania móc legalnie posÅ‚uchać, trzeba byÅ‚o wydać krocie. Teraz można to mieć za 40 zÅ‚otych. NaprawdÄ™… warto docenić, dodatkowo trzymać kciuki za integracjÄ™ przez Roon labs nowego moduÅ‚u rozgÅ‚oÅ›ni internetowych. PracujÄ… nad tym, bo to co obecnie nie przystaje do reszty jakoÅ›ciowo (dodawanie z paska adresów) i jak bÄ™dzie to kolejne, potencjalne źródÅ‚o znakomitego audio z fenomenalnÄ… nawigacjÄ…, integracjÄ… caÅ‚ej kolekcji trafi do użytkowników ROONa. Jest na co czekać, bo sporo siÄ™ dzieje w radio streamie… bezstratnie siÄ™ dzieje, wyczynowo siÄ™ dzieje i jeszcze, na dokÅ‚adkÄ™, na żywo siÄ™ dzieje. Jak bÄ™dziemy mogli, nie ruszajÄ…c siÄ™ z fotela, przenieść siÄ™ do sali koncertowej albo na stadion to ja bardzo chÄ™tnie to zrobiÄ™. OczywiÅ›cie to jak z kinem z jednej i telewizorem/projektorem z drugiej, inaczej, ale i tak bardzo chÄ™tnie, szczególnie że nie tylko wielkie wydarzenia, ale także kameralne w jakoÅ›ci dużo lepszej od niskobitratowe mp3 bÄ™dÄ… na zawoÅ‚anie.
Głośno! Przy czym na planarach cztery palą się musowo
Sprzęt podczas pracy delikatnie ciepły jest, widać że robotę robią te wycięcia układające się w logo firmowe na górze i na dole obudowy. Poziom wzmocnienia dla planarów to pi razy oko co najmniej 15 (Sundara, LCD-3), oczywiście przy sygnale DSD gra ciszej i trochę bardziej dokręcamy w prawo. Precyzja, rozdzielczość, wgląd to na pierwszy rzut ucha wybija się, buduje nam przekaz. Obiecałem, że skonfrontuję KORGa z Mytekiem @ DSD i możecie być pewni, że takie porównanie we właściwiej recenzji znajdziecie, podepnę zarówno pod laptopa i słuchawek, jak również stacjonarnego toru z kolumnami. Z ciekawości chcę także sprawdzić jak sobie Liberty poradzi w porównaniu z thunderboltowym interfejsem (też pro-tools, nawet bardziej, bo wyposażony pod potrzeby tj. ZOOM TAC-2) i tu też będzie face to face. To chyba zamknie nam plan kompleksowego przetestowania tego klamota. Stylistycznie i jeszcze bardziej całościowo, jak się pojawi, to będzie także z nowym iMakiem Pro obfotografowany, chcę przy okazji sprawdzić, ile prawdy jest w krytycznych głosach na temat problematyczności nowego thunderbolta 3.0 z interfejsem audio na piorunie. Podobno nie jest cacy, a dodatkowo psy wieszają na HS strasznie. Nie wiem, u mnie nadal Sierra, po wpadkach Apple z najnowszymi wersjami oprogramowania generalnie wstrzymuję się z decyzją o upie. Mytek Liberty DAC niewykluczone, że sobie chwilę zagra z takim kompem, konfrontowany z TAC-2 służącym nie tylko do porównania, ale także weryfikującym doniesienia o problemach pro-toolsów z tym co komputerowe, nowe w ofercie Apple.
Niby nic, a jednak robi różnicę.
Kompaktowy, prostokątny, mały, a ładny i jeszcze to ładny koresponduje zaprojektowany z głową (logo = otwory wentylacyjne)
PC też jw. bÄ™dzie! BÄ™dzie bardzo, bo jw. zagramy via HTPC w natywnym trybie DSD wyczynowe. Także sterowniki (o to jestem spokojny, znajÄ…c podejÅ›cie Myteka do wsparcia) też sobie sprawdzimy pod WindÄ…, nawet jeżeli teraz ta Winda sterów już nie potrzebuje (od Creators Update, jak pisaÅ‚em na HDO z pół roku temu, macie wreszcie UAC 2.0 …ile to czasu musiaÅ‚o upÅ‚ynąć, no ale w koÅ„cu jest). Plan mamy zatem konkret, a na koniec tych pierwszych wrażeÅ„, najbliższe zapowiedzi:
- recenzja HiFiMAN Sundara
- artykuł Cayin iHA-6/iDAC-6
- parę słów o RHA MA750 (btw polską witrynę, sklep on-line, RHA sprokurowało właśnie, będzie niebawem wpis o tym)
To przetestowany sprzÄ™t, ale nie tylko o sprzÄ™cie bÄ™dzie, bo w przygotowaniu sÄ… dwa artykuÅ‚y problemowe. Jeden, krótki, podsumowujÄ…cy temat MQA, wÅ‚aÅ›ciwie odsyÅ‚ajÄ…cy do Chrisa, o czym byÅ‚o powyżej oraz drugi… i znowu kij w mrowisko: „Dlaczego audiofilskie routery nie grajÄ…, dlaczego audiofilskie kable ethernetowe nie grajÄ… o 1000, 2000, 5000$ lepiej od tych za 1000, 2000 i 5000$ mniej” i „dlaczego próba twórczego nawiÄ…zania do wideofilii wystawia audiofilii na poÅ›miewisko, czyli nie pisz o czymÅ›, o czym nie masz zielonego pojÄ™cia„. PrzeczytaÅ‚em coÅ›, co wywoÅ‚aÅ‚o u mnie przemożnÄ… chęć podzielenia siÄ™ swoim zdaniem na temat bzdurnych teorii, faÅ‚szywych wniosków oraz bezwstydnych (to delikatne sÅ‚owo) prób wciskania kitu. W imiÄ™ $, oczywiÅ›cie, bo tylko to „uzasadnia” takie rozmijanie siÄ™ z rzeczywistoÅ›ciÄ…. Wymierny, liczony banknotami, interes.
PS. Swego czasu testowałem telewizory, z projektorami też miałem co nieco wspólnego.
Poniżej fotogaleria z Liberty w szczegółach:
Bardzo dobry set, zaraz po Sundara na razie, po pierwszych odsłuchach
Powinni to oferować w komplecie. Serio.
Identyfikacja. Co ciekawe 24 nie 32bit
Rzecz wymaga dokładnego obadania z Audeze
Maluch od Myteka
Enkoder, potencjometr w akcji. Wybieramy poziom. Na kolorowo.
MQA
Na niebiesko czyli pełna autoryzacja
DSD256, bezpośredni wpięte pod makówę z Core, w trybie DoP tylko. Materiał absolutnie topowy jakościowo
Jak widać na tym i poprzednim obrazku, cztery czerwone, na planarach Sundara leci, trzeba kręcić mocno w prawo
Nie brakuje skali, ale jw.
W przypadku DSD, praktycznie zawsze, kręcimy mocniej w porównaniu do PCM
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.