LogowanieZarejestruj się
News

Nokia EOS z 41Mpx kamerą na wideo

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Nokia Lumia EOS

Właściwie na tym klipie telefon jest przy okazji, to kamera jest główną gwiazdą. I trudni się dziwić, bo Pure View w wariancie znanym z modelu 808 „robi produkt”. Ktoś, kto kupuje takiego smartfona, kupuje przede wszystkim aparat, możliwość wykonywania niesamowitych (jak na rodzaj urządzenia, jego kompaktowość) zdjęć. Smartfon EOS jest garbaty, co nie wszystkim przypadnie do gustu. Co prawda obudowa telefonu jest dość cienka, ale w miejscu zamontowania optyki „zaczynają się schody”. Wspomniana 808 była niezłą cegiełką, tutaj będzie znacznie lepiej, ale coś za coś – nie da się tak zminiaturyzować aparatu, aby zmieścił się do typowej, bardzo cienkiej obudowy, typowego współczesnego modelu smartfona z wyższej półki. To co widzimy to prototyp, na co wskazuje choćby XX na obudowie aparatu (zapewne będzie to 41Mpx optyka z technologią oversamplingu dla wynikowej rozdz. 2/ 4 / 6 oraz 8Mpx. Nieoficjalnie mówi się o optycznym zoomie oraz zaawansowanej stabilizacji obrazu (OIS – znany z modeli 92x) .

Poza tym telefon będzie wykonany z takich samych materiałów, co topowe Lumie 92x. Bardzo ważnym elementem będzie nowe oprogramowanie dla aparatu, które zadebiutuje rynkowo wraz z wprowadzeniem do sprzedaży modelu 925. W tym przypadku skorzystają wszyscy użytkownicy Lumii – software trafi do pamięci telefonów jako aktualizacja. EOS to także ekran AMOLED (ciekawe czy będzie to dokładnie to, co zamontowano we wspomnianym modelu 925 – 4.5 cala o rozdzielczości 1280x768px, czy też Nokia zdecyduje się na wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, ew. rozmiarze?), 32GB pamięci… niestety raczej na pewno nie będzie slotu dla kart pamięci. Wielka szkoda, bo w takim produkcie aż się prosi o pojemną kartę na zdjęcia. Pozostałe parametry raczej nie zmienią się w stosunku do topowych modeli 92x. Kiedy produkt trafi na rynek? Niewykluczone, że po spodziewanej, oficjalnej prezentacji na Nokia World (która odbywa się pod koniec września).

» Czytaj dalej

Nowe Lumie z wielosegmentową optyką (16 soczewek)

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
pelican-cam-lg

Nokia chce w nowych Lumiach zastosować technologię fotografii obliczeniowej – składania obrazu z wielu zarejestrowanych ujęć. To rozwinięcie idei PureView, polegającej na cyfrowej obróbce zdjęcia, z tym że w przypadku PV mówimy o uzyskaniu dużo większej szczegółowości obrazu oraz plastyczności nie tylko za pomocą odpowiednich algorytmów, ale także wielomegapikselowej optyki. Przyszłe Lumie otrzymają aparaty wielosegmentowe, złożone z wielu miniaturowych soczewek, co pozwoli zachować niewielkie rozmiary (przede wszystkim grubość).

Jeden z przedstawicieli Nokii wypowiedział się na temat przyszłości mobilnej fotografii – jego zdaniem już teraz oraz w najbliższym czasie telefony będą rejestrowały coraz więcej danych za pomocą swoich kamer, w tym takie, które można nazwać ponadnadmiarowymi (szczegóły niedostrzegalne dla ludzkiego oka). Wg. niego niektóre z tych informacji, danych uda się zaprezentować użytkownikom, pozwalając niejako zajrzeć w głąb, tam gdzie ludzki wzrok nie sięga. Te, zaszyte w obrazie informacje, będzie można dowolnie przetwarzać, wykorzystywać za pomocą inteligentnych algorytmów, zaawansowanego oprogramowania. Obróbka realizowana przez software w telefonie, pozwoli na uzyskanie niezwykle intrygujących rezultatów. Wcześniej trzeba było w tego typu edycji korzystać z mocy obliczeniowej komputera.

Do niedawna problemem była niewystarczająca moc obliczeniowa smartfonów. Teraz nie ma już takiego ograniczenia. Wielosegmentowa optyka złożona z 16 soczewek będzie przykładowo pozwalała na jednoczesne zarejestrowanie kilkunastu ujęć z różnym doborem ostrości w tym samym czasie. Użytkownik będzie mógł wybrać to najkorzystniejsze, najbardziej udane. Co więcej, taka optyka będzie umożliwiała wybór ostrzenia po wykonaniu zdjęcia (nakładanie obrazów). Prawdopodobnie zostanie tutaj zastosowana technologia zaprezentowana przez startup Pelican Imaging (inwestycja Nokii), odpowiedzialny za opracowanie opisywanego sensora, kamery Lytro.

HomeOS & HomeStore – inteligentny dom Microsoftu

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają rozwiązania z zakresu automatyki domowej, które występują obecnie pod wspólnym, chwytliwym terminem „inteligentnego domu”. Niewątpliwie do popularyzacji tego typu rozwiązań przyczyniły się dwie, zasadnicze sprawy: po pierwsze nie trzeba już kuć ścian, wiele systemów działa bezprzewodowo, a elementy sterujące montuje się w puszkach, po drugie cena automatyki, oprogramowania systemowego spadła obecnie do poziomu akceptowalnego na rynku indywidualnym, na inteligentny dom może sobie pozwolić obecnie praktycznie każdy (większość tego typu produktów umożliwia prostą, niezbyt kosztowną rozbudowę). Microsoft zdaje się wyczuł, że jest to rynek o sporym potencjale, na którym obecnie działają pratycznie wyłącznie wyspecjalizowane firmy oraz wiele nowych przedsiębiorstw, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. Jak wiadomo, MS ma ambicję stworzenia spójnego ekosystemu obejmującego liczne urządzenia elektroniczne, działające pod kontrolą swojego oprogramowania. Oczywistym dopełnieniem wizji Microsoftu wydaje się sterowanie domostwem, stąd nie dziwią prace nad własnym rozwiązaniem.

Dom Microsoftu ma być sterowany za pomocą sieci oraz jednostki wykonawczej (komputerowa brama), dostęp do funkcji będzie możliwy na każdym smartfonie, tablecie, pececie etc. Wspomniana jednostka wykonawcza to prawdopodobnie zwykły PC, na razie nie wiadomo czy będzie to model zminiaturyzowany, rodzaj mini serwera, czy też kwestie sprzętowe MS pozostawi użytkownikom. Wiadomo natomiast, że MS niebawem wprowadzi na rynek oprogramowanie HomeOS pozwalające na administrowanie oraz sterowanie. Ciekawe, czy będą potrzebne jakieś konkretne moduły wykonawcze / czujniki, czy też firma pozostawi to w gestii użytkownika (raczej to drugie). System będzie umożliwiał kontrolę klimatyzacji, oświetlenia (rozbudowane opcje oszczędzania energii), nadzorownia bezpieczeństwa (kamery, inne czujniki przewidziane w projekcie), natomiast identyfikacja użytkownika ma następować za pomocą rozpoznawiania twarzy. Jak widać na wiele pytań nie znamy jeszcze odpowiedzi, na pewno będziemy śledzić temat i podzielimy się nowymi informacjami. MS przewidział także specjalny sklep (HomeStore) z dodatkowymi aplikacjami, co niewątpliwie podniesie atrakcyjność proponowanego rozwiązania – konkurencja oferuje zazwyczaj zamknięte (od strony softwareowej) systemy, podlegające jedynie aktualizacji. O systemach intelignetnego domu będziecie mogli jeszcze nie raz poczytać na łamach HD-Opinie (z naciskiem na AV, choć nie tylko).

» Czytaj dalej

Samsung, Sony oraz Panasonic z nagrodami TIPA

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Galaxy Nexus

Stowarzyszenie TIPA zrzesza dziennikarzy z 28 najważniejszych pism fotograficznych z Europy, Południowej Afryki, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Każdego roku członkowie stowarzyszenia spotykają się, aby przyznać najbardziej pożądane w branży nagrody dla produktów foto i video – TIPA Awards. Podczas niezależnego głosowania dziennikarze wybierają najlepsze produkty, które pojawiły się na rynku w ciągu minionego roku. Liczą się przede wszystkim urządzenia innowacyjne, wykorzystujące najnowsze technologie. Nie bez znaczenia jest także ergonomia oraz łatwość użycia. Oto laureaci tegorocznej edycji… 

» Czytaj dalej

Źle się dzieje w Sony, bardzo źle. Rekordowe straty, rekordowe zwolnienia…

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Sony Weighed Down

Nowy CEO ma nie lada problem, zapewne trapi go także spory ból głowy. Sony notuje najgorsze wyniki w historii, kursy akcji wyglądają fatalnie (poniżej 20$, w 2000 roku, w czasach świetności koncernu, było to… 179$), praktycznie wszystkie odziały firmy przynoszą straty. Kaz Hirai musi zmierzyć się z potężnym kryzysem, z 6.4 miliardami dolarów straty (strata operacyjna to 2.9 mld, do tego trzeba doliczyć 3.6 mld jakie zapłaciło Sony tytułem spłaty zobowiązań podatkowych). Niestety rok 2012 zapowiada się równie źle, co przyspieszyło decyzję o zwolnieniu grupowym ponad 10 000 pracowników (6% zatrudnionych w koncernie). Sony miało niewątpliwie pecha – trzęsienie ziemi (Japonia), powódź (Tajlandia) to wydarzenia losowe, które bardzo wpłynęły na kondycję firmy, poza tym odnotowano aż 28% spadek sprzedaży. Analitycy mówią także o błędnych decyzjach, takich jak choćby zacznie spóźnione wprowadzeniu na rynek swojego tabletu (model S pojawił się raptem pół roku temu), ogromnym rozproszeniu wysiłku (ponad 20 000 różnych produktów, z których część w ogóle się nie sprzedaje), problemom organizacyjnym wynikającym z forsowania produkcji ogromnej liczby urządzeń w trudnych czasach kryzysu. Nowy CEO musi natychmiast wprowadzić plan ratunkowy, by uchronić korporację przed bankructwem. Jest parę działów, które przynoszą zysk, to na pewno część koncernu zajmująca się filmem oraz muzyką, bliski obecnemu szefowi SCE (elektroniczna rozrywka, konsole, gry)… z drugiej strony mamy potwornie deficytowy, przynoszący straty już 7 rok z rzędu dział produkcji telewizorów LCD (Bravie są za drogie, nie oferują niczego nadzwyczajnego, konkurencja wyprzedziła w wielu dziedzinach Japończyków…). Zapewne niebawem dowiemy się o nowych posunięciach nowego CEO Sony, próbującego uratować jedną z najważniejszych firm w branży.

Aplikacja do edycji fotografii dla PlayStation 3 jeszcze w tym tygodniu?

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
ps3

Sony zapowiadało wprowadzenie oprogramowania do edycji fotografii dedykowanego konsoli PlayStation 3. Warto nadmienić, że PS3 wyposażone w procesor Cell, znakomicie radzi sobie z grafiką, wideo oraz obrazem trójwymiarowym. Moc procesora jest na tyle duża (w przypadku zadań związanych z audio-video), że nawet bardzo wymagające zadania związane z obsługą wielu strumieni obrazu można realizować w czasie rzeczywistym. Niezbyt liczne karty wideo, które pojawiły się przed paroma laty na rynku, takie jak choćby produkt Leadteka, udowodniły że w dziedzinie transformacji wideo Cell może konkurować z najlepszymi rozwiązaniami na rynku. Software powinien być dostępny już w najbliższy czwartek do pobrania z PSN. Cenę ustalono na poziomie 18 dolarów… trochę drogo, choć kwestią otwartą pozostają możliwości oprogramowania, na ile będzie przypominało Photoshopa ;-) Jeżeli nie chcemy kupować kota w worku, będziemy mogli skorzystać z 30 dniowej wersji testowej opisywanego software. Poza fotografią, Sony powinno opracować jakiś sensowny pakiet do edycji wideo…

Aktualizacja: software jest już dostępny na PSN (amerykańskim), kosztuje nieco mniej, bo 15 dolarów. Aplikacja nazywa się PlayMemories Studio i pozwala poza edycją zdjęć na ich współdzielenie, umieszczanie na serwisach społecznościowych etc.

» Czytaj dalej

Sony wprowadza pierwszą wodoodporną kamerę Handycam®

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Sony cam HD

Firma Sony wprowadza na rynek kamerę, która doskonale nada się do zabrania na basen, na plażę, na nurkowanie w masce czy na całodniową wycieczkę pieszą. Model Handycam® GW55VE jest bowiem wodoodporny do głębokości 5m., a także odporny na pył i upadek z wysokości do 1,5 m. Nowa wodoodporna kamera Sony zawiera wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych, które w każdej sytuacji zapewniają czyste, stabilne filmy Full HD i wysokiej jakości zdjęcia.

Kamera Handycam® słusznie kojarzy się przede wszystkim z wysoką jakością obrazu. Jej przetwornik CMOS Exmor R™ umożliwia rejestrację pięknych, szczegółowych filmów i zdjęć o niskim poziomie szumów – nawet w słabym świetle, stanowiącym poważne wyzwanie dla innych kamer. Kolejnym ważnym elementem jest wysokiej jakości obiektyw Sony typu G, który sprawdza się zarówno przy ujęciach szerokokątnych, jak i przy zbliżeniach. Funkcja rozszerzonego zoomu pozwala na zwiększenie 10-krotnego zoomu optycznego do maksymalnego poziomu 17x, a dzięki technologii By Pixel Super Resolution obraz w dalszym ciągu zachowuje bardzo wysoką rozdzielczość.

» Czytaj dalej

Nokia PureView (808) także z Windowsem Phone 7

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
nokia-808-pure-view

To było do przewidzenia – pokazana w Barcelonie, opisana przez nas w newsie poświęconym najciekawszym produktom MWC 2012, Nokia 808 PureView będzie dostępna w dwóch wariantach: z Symbianem oraz z Windowsem Phone 7. Trzeba przyznać, że ten smartfon to jeden z najoryginalniejszych handheldów, które w tym roku trafią na rynek. Przypomnijmy, chodzi o telefon wyposażony w niesamowitą kamerę / aparat, zdolną do rejestracji niezwykle szczegółowych, ostrych obrazów, dodatkowo w warunkach oświetleniowych, które do tej pory wykluczały użycie wbudowanej w smartfona optyki. Obiektyw Carla Zeissa, 41MP matryca, zaawansowana technologia cyfrowej obróbki obrazu, możliwość uzyskania niezwykle szczegółowych ujęć (jak na te rozmiary) o parametrach 38, 8 oraz 5MP. To właśnie ten element będzie wymagał napisania przez MS nowego sterownika oraz specjalnej, dedykowanej temu modelowi aplikacji pod Windows Phone 7.

Niewątpliwie taki produkt będzie znakomitym elementem reklamowym dla mobilnego systemu Microsoftu, możemy spodziewać się kolejnej kampanii marketingowej promującej Windowsa Phone z PureView 808 w głównej roli. Patrząc na wykonane przez omawiany model zdjęcia (w rozwinięciu, przypominamy przykładowe ujęcia) można śmiało założyć, że smartfon dogonił jakością typowe aparaty kompaktowe, z tym że zaletą telefonu jest niewątpliwie to, że integruje wiele funkcji w ramach jednego urządzenia (bardzo małe i bardzo cienkie aparaty kompaktowe pojawiły się już jakiś czas temu na rynku – np. modele CyberShot firmy Sony – nie piszę więc, że główną zaletą są kieszonkowe rozmiary). Poza tym nowa Nokia pozwala na uzyskanie bardzo dobrego jakościowo obrazu wideo, co wyraźnie wyróżnia ją na tle smartfonowej konkurencji, gdzie zdolność do rejestracji obrazu ruchomego miała zazwyczaj dość ograniczone zastosowanie (problem odwzorowania ruchu, bardzo poważne ograniczenia dotyczące poziomu oświetlenia etc.).

» Czytaj dalej

Sensor NHK pozwala na rejestrowanie obrazu 8K przy 120 fps

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
giju-31901

Podczas International Solid-State Circuits Conference, firma NHK zaprezentowała opracowany przy współpracy z Shizuoka University i Research Institute of Electronics, sensor CMOS zdolny do rejestracji obrazu w rozdzielczości 8K przy prędkości 120 klatek na sekundę. Aby zobrazować jaka to różnica w stosunku do normalnego obrazu na nośniku Blu-ray, trzeba mieć na uwadze, że jest to 16-nastokrotnie większa rozdzielczość i pięciokrotnie większa liczba klatek wyświetlanych w ciągu sekundy, czyli de facto sensor rejestruje 80 razy więcej danych, niż kamera kręcąca w rozdzielczości 1080@24p.

Każda klatka obrazu to fotografia o rozdzielczości 33 megapikseli, co z pewnością robi wrażenie, ale też stawia ogromne wymagania przed układem, który będzie musiał ten obraz w czasie rzeczywistym zapisać na jakimś nośniku danych. Szybkiej implementacji w gotowych produktach nie mamy się co spodziewać, bo rzadkością jest jeszcze standard 4K2K, ale jak widać Japończycy już mają plany na kolejną dekadę i jeszcze większe zwiększanie rozdzielczości obrazu.

Edytor wideo dla PlayStation 3 dostępny w pierwszym kwartale br.

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
playmemories-studio-2

O edytorze wideo mówiło się już wcześniej, ostatnio podczas targów CES 2012. Sony chce wykorzystać potencjał drzemiący w swojej stacjonarnej konsoli, dodatkowo pragnie zaoferować nowe funkcjonalności, które dadzą koncernowi czas na przygotowanie nowej generacji sprzętu (PS4, która w tym roku raczej na pewno nie będzie zapowiedziana). Cell, jak wiemy, dysponuje potężną mocą obliczeniową, szczególnie dobrze radzi sobie z obróbką wideo. Nawet jeżeli będzie to stosunkowo proste narzędzie, to i tak gra będzie warta świeczki (w tym wypadku ta świeczka ma kosztować 13$/10€) – operacje na materiale powinny być bardzo szybkie, innymi słowy zaoszczędzimy nieco czasu. Poza tym użytkownicy liczą na prosty, przejrzysty interfejs i fajne efekty jakie wygeneruje konsola, co uatrakcyjni zabawę w edycję ruchomego obrazu za pomocą opisywanego narzędzia. Za opracowanie oprogramowania odpowiada PlayMemories Studio, które ujawniło informacje na temat niektórych funkcji, takich jak przycinanie, powiększanie, slow-mo oraz dodawanie efektów dźwiękowych oraz wideo. Zainteresowani mogą zobaczyć jak wyglądają narzędzia PMS opracowane dla handheldów (wersje dla iOS oraz Androida, dostępne za darmo). Mam nadzieję, że software pozwoli także na konwersję formatu AVCHD do AVI/MPEG, co niewątpliwie ucieszyłoby bardzo wszystkich posiadaczy kamer HD.

» Czytaj dalej