LogowanieZarejestruj się
News

Nowe DACi firmy Matrix: New Mini-i oraz New Mini-i PRO (niebawem na HDO)

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
new_mini-i_pro01

Będziemy chyba jako jedyni testować oba nowe Mini-i. Recenzja porównawcza odpowie na kluczowe pytanie – jak dobrym przetwornikiem jest high-endowy ESS9016 SABRE Ultra, zamontowany w PRO. Warto nadmienić, że mieliśmy wcześniej sposobność przetestować topową konstrukcję Chińczyków – model X-SABRE, w którym zastosowano znakomity, 32 bitowy chip ESS9018. Jak widać na naszych łamach przeczytacie teksty poświęcone urządzeniom wyposażonym w najlepsze przetworniki jakie są obecnie dostępne na rynku. Testowaliśmy także jeden z budżetowych układów (Peatchtree DAC iT), można więc powiedzieć że mamy przekrój tego, co dzisiaj oferuje ESS odnośnie przetwarzania cyfrowego sygnału na analogowy. Sam jestem ciekaw jak wypadną oba urządzenia, model bez PRO to konstrukcja wyposażona w bardzo dobrą kość Analog Devices AD1955, stosowaną z powodzeniem w wielu DACach, także tych z wysokiej półki. Mamy sporo materiału najwyższej jakości (nowe albumy z katalogu Linn’a), jest też nieco muzyki w DSD 64/128, nowa składanka 2L (DXD 24-32bit/384kHz)… będzie z czym i na czym testować.

Oba tytułowe urządzenia właśnie debiutują w ofercie polskiego dystrybutora, firmy C4i. Cena detaliczna Matrix New Mini-i wynosi 1525,00 zł, a New Mini-i Pro – 2258,00 zł. Produkty są objęte 24-miesięczną gwarancją dla użytkowników domowych oraz 12-miesięczną dla firm. Sprzęt trafi do nas niewygrzany, damy mu na wszelki wypadek (choć w przypadku DAC-ów to dawanie czasu jest naprawdę na „wszelki wypadek”, do tej pory nie stwierdziłem jakiś istotnych zmian w brzmieniu testowanych u nas przetworników). Za parę dni tradycyjna zapowiedź wraz z fotogalerią – nowe produkty Matriksa powinny być u nas już w środę. Poniżej informacja prasowa z pełną specyfikacją obu konstrukcji…

 Informacja prasowa

Matrix, producent wysokiej jakości urządzeń do odtwarzania dźwięku dla audiofilów, wprowadza na rynek odnowione wersje swoich bestsellerów – przetworników cyfrowo-analogowych oraz wzmacniaczy słuchawkowych. W sprzedaży są już dwie nowe wersje jednego z najpopularniejszych urządzeń – Matrixa Mini-i: New Mini-i oraz New Mini-i Pro. Wersja bardziej rozbudowana, New Mini-i Pro, oparta jest na niesamowitym, topowym układzie ESS SABRE Ultra. Entuzjaści dźwięku o najwyższej jakości znają przetwornik ESS SABRE Ultra z zaprezentowanego pod koniec ubiegłego roku bezkompromisowego DACa Matrix X-Sabre. Wykorzystany w obydwu konstrukcjach układ ES9016 SABRE Ultra, w odróżnieniu od konwencjonalnych przetworników sigma-delta (Σ-Δ), wykorzystuje innowacyjne, opatentowane układy HyperStream™ dostarczające spektakularnych parametrów – do 128 dB zakresu dynamicznego oraz ograniczenie zniekształceń THD do 0.0003% (-110 dB). Sygnał jest całkowicie wolny od jittera, który często występuje jako niepożądane zjawisko w cyfrowych systemach audio.

Tak samo, jak Matrix X-Sabre, nowy Mini-i Pro obsługuje teraz 24-bitowe sygnały PCM z próbkowaniem 384 kHz z wejścia USB, a także sygnały 1Bit/2.8224MHz i 5.6448MHz DSD i 24 Bit/352.8kHz DXD, dzięki zastosowanemu układowi XMOS, poprzez asynchroniczny interfejs USB 2.0.
DSD (Direct Steram Digital) to system używany na płytach Super Audio CD, charakteryzujący się znacząco lepszymi parametrami w porównaniu z klasyczną płytą CD-Audio. Natomiast DXD (Digital eXtreme Definition) to profesjonalny format audio, zapewniający zachowanie najwyższej jakość dźwięku, co potwierdza fakt, że system ten jest używany w m.in. studiach nagraniowych. To 24-bitowy sygnał PCM, próbkowany z częstotliwością 352,8 kHz. Matrix mini-i Pro posiada także nowy transformator toroidalny z zaawansowanym, wielostopniowym filtrem przeciwzakłóceniowym, służącym do izolacji zakłóceń pochodzących z sieci elektrycznej. Miłym dodatkiem jest dołączony do Matrix mini-i Pro metalowy pilot zdalnego sterowania. Nowe przetworniki zamknięte są w eleganckiej aluminiowej obudowie, ważą ok. 1,3 kg oraz wyposażone są w czytelne wyświetlacze OLED, znacznie ułatwiające poruszanie się po menu konfiguracyjnym.

Układ wejść i wyjść pozostaje niezmieniony w stosunku do poprzedniego modelu Mini-i, poza wejściem USB obsługującym sygnały cyfrowe 16-24Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz, 352.8kHz, 384kHz. Z tyłu urządzenia znajdziemy także wejścia cyfrowe:
- koaksjalne, obsługujące sygnały o szerokości próbki danych: 16-24Bit i częstotliwościach próbkowania: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz,
- optyczne Toslink, obsługujące sygnały o szerokości próbki danych: 16-24Bit i częstotliwościach próbkowania: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz
- AES/EBU, obsługujące sygnały o szerokości próbki danych: 16-24Bit i częstotliwościach próbkowania: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz.

Wyjścia liniowe analogowe obejmują: niesymetryczne RCA (L/R) o poziomie wyjścia 2V RMS przy 0dBFS, symetryczne XLR (R/L) o poziomie wyjścia 4V RMS przy 0dBFS, oraz wyjście słuchawkowe stereo jack 6,35 mm o impedancji wyjściowej 12 Ohm, umieszczone na przednim panelu urządzenia.
Obydwa DACi są kompatybilne z systemami Windows XP/Vista/7/8/8.1 oraz MAC OS X X10.6.4 (i wyższych). Dla systemów Windows konieczna jest instalacja sterowników z płyty CD dołączonej do urządzenia. Maksymalny pobór mocy nie powinien przekroczyć 15W.

Dodaj komentarz