LogowanieZarejestruj się
News

Konkurs @ 6-lecie. Wyniki I edycji. Dogrywka! Pylony Opal dla Wieszcza

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Zrzut ekranu 2017-05-05 o 20.59.58

UWAGA, UWAGA mamy zwycięzcę! Nadal nie mogę do siebie dojść po ocenie nadesłanych prac. Nadal. Kojarzycie może Pana Sroczyńskiego? Mhm, to ten co kolekcjonuje w naszych konkursach kolumny Pylona. Zgadnijcie kto wygrał Opale… no właśnie. Sitwa, ustawka, granda! ;-) A serio, Pan Józef Sroczyński dał czadu. Konkretnie. I cóż… wynik nie mógł być inny. W końcu poezja muzyką duszy jest… nie? Mhm!

Zamieszczam w całości poemat, który jasno pokazuje, że mamy oto nowego (audio)Wieszcza:

 

Audio za 10 lat.

 

Niczym skrzydła rozpostarta

U mych stóp szeroka scena

Gdzie dźwiękami imć Mozarta

Gra orkiestra, której nie ma.

 

Gdzieś tam jednak kiedyś była

Lecz dziś cyfrą jest jedynie

W chmurach się usadowiła,

Z chmury do mnie prosto płynie.

 

Wszyscy mają już streamery,

Po co inne mieć nośniki?

Taniej jest wszak, będę szczery,

Ściągać z internetu pliki.

 

A że proste to równanie,

To i producenci sprzętu

Dorzucili streamowanie

Do każdego elementu.

 

Tyle więc w temacie źródeł,

Trochę mało, ale zawsze.

Żeby nie popadać w nudę

Spójrzmy na sprawy ciekawsze.

 

Z głośnikami co się dzieje?

Czy to poszło w dobrą stronę?

Jeden się z nich głośno śmieje

Drugi bierze je w obronę.

 

Wszak tu nie ma rewolucji.

Zmiany idą, lecz powoli.

W stylu raczej ewolucji,

I po prawdzie to nie boli.

 

Tu materiał na membrany

Urwał się z innej planety!

Tutaj skrzynka niebywała!

Czy to dużo? No, niestety…

 

Za to grają coraz lepiej.

Zwykły przecie to tok rzeczy.

„Jak nie zmieniać, to ulepszyć”

- naturalne prawo skrzeczy.

 

Taka prawda więc, Dekado

Gdy nadchodzisz powolutku -

audio zmienia się niemrawo

Chociaż nie ma z tego smutku.

 

Wszak tu chodzi o słuchanie,

O zachwyty pośród ludu.

Wciąż wybrzmiewa jedno zdanie:

„Słuchać dźwięków na kształt cudu”.

 

Skoro cel przyświeca znany

Od wielu dziesięcioleci

Wielkich zmian nie uświadczamy

Mimo, że kolejne leci.

 

To co myślę – rzekłem szczodrze.

Co by gawiedź nie szemrała

Za lat dziesięć będzie dobrze

- wciąż muzyczka będzie grała.

                                                    Józef Sroczyński

 

BRAWO! OKLASKI! Kolumny trafiają do Pana. Znowu.

AKTUALIZACJA: Dziękuję za zainteresowanie, za nadesłane odpowiedzi. Wśród osób, które wzięły udział w konkursie, dwóm udało się odpowiedzieć na kolejno 5 oraz 4 z 6 pytań poprawnie, przy czym jednej z tych osób należą się szczególne brawa za bardzo wnikliwe, kompleksowe podejście do sprawy (widać, że opierała się w swoich odpowiedziach także na własnym doświadczeniu z zakresu PC Audio). Pozostali uczestnicy popełnili więcej błędów, albo ich odpowiedzi były niewystarczające, zdawkowe. Pytania okazały się sporym wyzwaniem (takie było zamierzenie). Ci, którzy zadali sobie trud i byli naprawdę blisko zostaną uhonorowani przyznaniem drugiej oraz trzeciej nagrody, tzn. słuchawek RHA CL750 oraz Chromecasta Audio, nagród, które trafią do finalistów… pierwszej edycji konkursu.

 

Oto oni:

Pan Sebastian – nagroda, słuchawki RHA CL750 trafi do Pana po skontaktowaniu się z nami na priv, informację o wygranej wysłaliśmy pocztą elektroniczną

Pan Janusz – nagroda, Chromecast trafi do Pana po skontaktowaniu się z nami na priv, informację o wygranej wysłaliśmy pocztą elektroniczną

 

Oczywiście uhonorowaniu mogą bez przeszkód wziąć udział w dogrywce, tj. drugiej edycji konkursu. Rzecz jasna nagroda główna jaką są Pylony Opal to coś, o co powalczą wszyscy zainteresowani. Tym razem będzie o tyle łatwiej, że zamiast pytań konkursowych pobawimy się w przepowiadanie przyszłości segmentu audio. Ni mniej, ni więcej, trzeba będzie wykazać się lekkością pióra i krótko, acz treściwie, odnieść się do następującej kwestii:

Jak, Twoim zdaniem, będzie wyglądało audio za dekadę?

Wszelkie chwyty dozwolone, wspominałem o piórze, ale może być multimedialne show, no dowolna forma, aczkolwiek najistotniejsza będzie treść. Czytaj: niebanalny, intrygujący koncept futurologiczny, wypowiedź o tym, co przyniesie nam przyszłość, wydawać by się mogło niedaleka, ale patrząc przez pryzmat rozwoju technologicznego, zmian jakie dotykają branżę… no właśnie. Popuśćcie zatem wodze fantazji i dajcie czadu! Macie czas do końca miesiąca, tzn. do końca czerwca. Rzecz jasna opublikujemy zwycięską przepowiednię na łamach HDO.

 

 

Narody to:

- zestaw głośnikowy Pylon Audio Opal Monitor w wybarwieniu wenge prosto z fabryki (patrz nasza recenzja). Nadal walczymy o główną nagrodę!   Już nie, patrz wyżej :)

- słuchawki dokanałowe RHA CL750 (patrz nasza recenzja) Gratulacje dla Pana Sebastiana!

- streamer Chromecast Audio wersja kontynentalna (patrz nasza recenzja) Gratulacje dla Pana Janusza!

 

Podziękowania dla producenta kolumn, firmy Pylon Audio, fundatora nagrody głównej. W przypadku CL750 wylosowany otrzyma egzemplarz po naszych testach (przyjechał do nas wprost od producenta, bez obaw, to nówka sztuka). Dostaliśmy, chcemy żeby komuś dobrze służyły… Wreszcie Chromecast, nówka peweks, ufundowany przez nas.

 

 

 

Zdrowe zasady, które ujmę poniżej, całej naszej konkursowej zabawy brzmią następująco:

nagroda jaka jest każdy widzi, to znaczy nie ma opcji by było coś innego, niż w tytule wpisu stoi, żadne walory, paciorki, waluty nie wchodzą w grę, każdy z fantów wysłany jest z adresu redakcji, albo producenta na koszt redakcji lub producenta, uczestników weryfikujemy po adresie mailowym. Jeden człowiek = jedna szansa, o wynikach poinformujemy w czerwcu, wreszcie zastrzegamy sobie prawo zmiany ustaleń wedle uznania*, obligując się do poinformowania zainteresowanych.

* ano stało się… mamy dogrywkę jw. :)

Odpowiedzi przesyłajcie na skrzynkę redakcyjną: antoni.wozniak @ hd-opinie.pl

(Pierwsza edyycja – wyniki powyżej). Zapowiadany konkurs czas ogłosić. Sześć lat temu, dokładnie 26 kwietnia 2011 roku wystartowaliśmy z HDO. W zamierzeniach miało być szeroko, nie tylko audio, także AV, z naciskiem na obraz, dodatkowo sporo mobile. Szybko jednak skoncentrowaliśmy uwagę na tematyce audio ze szczególnym uwzględnieniem PC Audio, raczkującego (wtedy) streamingu, mobilnego grania (słuchawy, handheldy)… ogólnie wielkich zmian jakie nadciągały w branży audio. I tak już pozostało. Nie ścigamy się, jesteśmy całkowicie niezależni, nikt ani nic nam nie dyktuje, nie wymaga, nie ustawia. Sami sobie. Współpracujemy, a nie pracujemy na usługach, w czyimś interesie, nie zobaczycie u nas pierdyliarda reklam, nie uświadczycie przekazu podprogowego, jakiś tekstów sponsorowanych, „niezależnych” i tym podobnych gówien. Generalnie wyznajemy zasadę, że jak komuś nie w smak to było miło i finito. Na media społecznościowe patrzymy trochę jak na zło konieczne, nie żebrzemy o lajki. Tak, zdarzyło się kiedyś raz jeden (warunek jednego z konkursów) i raz jeden wystarczy a nasza pierwsza zasada brzmi – mamy to w tyle – uściślając, mamy w tyle ile, mamy też w tyle jak nas piszą, co nie oznacza, że jesteśmy głusi na krytykę, że nie słuchamy co mają do powiedzenia Czytelnicy, jakie uwagi kierują pod naszym adresem. Są od nas mądrzejsi, są tacy co wiedzę mają, człowiek uczy się całe życie, zdrowy dystans i pokora. Promujemy, by dotrzeć, jak komuś po drodze, niech śledzi, niech polubi, a jak ma wywalone to niech ma. Treść jest na stronie.

Dobra, czas na konkrety. Konkurs zaczyna się dzisiaj, kończy z końcem maja, macie zatem sporo czasu do namysłu. Tak, do namysłu, bo tym razem będą pytania trudniejsze niż zazwyczaj, wymagające dłuższej wypowiedzi. Myśle jednak, że warto zadać sobie nieco trudu, bo nagrody zacne. Pytań jest sześć, trzeba odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie, część weryfikuje uczestnika pod kątem znajomości tego, jak i o czym pisaliśmy na HDO (a więc standard, tyle że trudniej i pewna znajomość rzeczy, tematyki poruszanej na łamach, mocno wymagana), inne zaś z zakresu (ogólnie) audio są, choć głównie tego PC & plikowego. Nie ma żadnego wymogu warunkującego uczestnictwo (jak ktoś chce, to polubi, a jak ma fb w czterech literach to jak widać nie musi przestać mieć fb w czterech literach ;-) ), same pytania niejako wymagają znajomości tematyki. Stałym Czytelnikom będzie łatwiej, osobom które wdepną tutaj po raz pierwszy… trudniej, każdy jednak może spróbować szczęścia. To będzie potrzebne w fazie finałowej, gdy spośród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy (mała sierotka to tradycyjnie zrobi) trzech szczęśliwców. Wiedza i zdanie się na ślepy los. Mam wszelako nadzieję, że osób z trafionymi 6 odpowiedziami nie będzie znowu aż tak wiele, że to będzie jednak wyzwanie i trochę się …pogimnastykujecie, szukając właściwych odp.

Pytania konkursowe są następujące:

1. Który z przetestowanych przez nas produktów najpierw otrzymał, a potem pożegnał się z wyróżnieniem (jakim?) i konkretnie dlaczego się pożegnał?

2. Zapowiadaliśmy test pewnego niewielkiego ustrojstwa, które miało strumieniować via WiFi muzykę, ale finalnie testu (publikacji) się nie doczekało. Te ustrojstwo to?

3. Natywna obsługa dźwięku hi-res w iPhone oraz iPadzie ograniczona jest do ściśle określonych parametrów. Jakich konkretnie parametrów i z czego wynika to ograniczenie, uzasadnij w paru słowach?

4. Która z wytwórni oferowała darmowo w okresie świątecznym muzykę w wysokiej rozdzielczości? W bardzo specyficzny sposób oferowała, trzeba było codziennie wyczekiwać kolejnego nagrania (taki kalendarz świąteczny audio)

5. Kto jest „Crazy Horse” w branży audio (produkty) i dlaczego pasuje do niego to określenie jak ulał (wymień co najmniej trzy powody)

6. Jest na rynku taka firma, która neguje wszystko jak leci: MQA? A po kiego to? DSD? Że co proszę? Fortunę kosztujące kable? Jaaasne, co jeszcze? Nazwę tej firemki odgadniecie pewnie migiem i bez pudła, problem w tym, że pełna odpowiedź na ostatnie pytanie musi zawierać także czemu to wszystko negują (po jednym argumencie dla każdego z wymienionych „wymysłów” tj. MQA / DSD / kable). Do przekopania :-)  

Dodaj komentarz