LogowanieZarejestruj się
News

Stacja dokująca* dla Oppo HA-2 & iPhone 6/6S. DIY na wstępie, rynkowo teraz

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
opppo_ha-2_2

No proszę. Ja co prawda nadal czekam na STACJONARNEGO docka dla tego malucha (dziwi mnie niepomiernie, że do tej pory takie coś nie pojawiło się na rynku!), ale tytułowe rozwiązanie to może nawet bardziej przydatna rzecz, bo wychodzi na przeciw potrzebom związanym z jakimś sensownym (wygodnym) zintegrowaniem DAC/ampa z transportem (telefonem). HA-2 to jeden z najlepszych mobilnych daków/wzmacniaczy dla urządzeń przenośnych (czytaj smartfonów, względnie tabletów), dostępny obecnie na rynku. Z naszą recenzją tego malucha możecie zapoznać się pod tym adresem. Wiernie służy do dziś w redakcji (kupiliśmy używkę – często trafiają się w bardzo atrakcyjnej cenie ok. 1k, co w przypadku HA-2 oznacza świetnie wydane 1k) stanowiąc punkt odniesienia dla wszystkich testowanych przez nas przenośnych DACów oraz odtwarzaczy osobistych audio. Pomysł na stację dokującą łączącą w wygodny i bezpieczny sposób przetwornik z iPhonem narodził się w głowach (co nie specjalnie mnie dziwi) użytkowników. Nabywcy HA-2 od początku zgłaszali chęć uzupełnienia DACa w taki właśnie patent, dużo lepiej, wygodniej, sensowniej integrujący oba urządzenia niż jakieś gumki, czy domorosłe pomysły w rodzaju specjalnie dobranych wsuwek (widziałem takie, mieszczące oba urządzenia). Nasz redakcyjny Oppo jest ubrany we własnoręcznie wykonany pokrowiec, co dobrze go zabezpiecza, ale nijak nie rozwiązuje dylematu splątanych kabelków, wypchanych kieszeni (to akurat trudno obejść), możliwości wypięcia się urządzeń etc. Czytaj – nie integruje. Patrząc szerzej, wiele firm próbuje zaradzić temu najpoważniejszemu wyzwaniu (dla osób korzystających z zewnętrznego DAC/ampa) stosując różne metody, rozwiązania, mniej lub bardziej skuteczne. Bo to realny, ergonomiczny problem w przypadku korzystania z zew. DAC/ampa.

 

FiiO ma w tym spore doświadczenie, ostatnio Chord się w to bawi, mamy też przykładowo Arcama ze zintegrowanym DAC/ampem w obudowie / etui dla telefonu (czyli taka obudowa z power bankiem dla telefonu, tyle że zamiast dod. baterii zew. mamy elektronikę audio zaszytą w obudowie z interfejsem łączącym telefon z zew. DACzkiem). Niedawno swoje pomysły na podobne rozwiązania pokazało CEntrance (podobnie – obudowa integrująca wszystko co trzeba z telefonem). O dużym zainteresowaniu tego typu produktami (zew. DAC) przesądzają strumienie – większość odtwarzaczy osobistych audio (poza nowościami od Onkyo / Panasonica oraz Walkmanami Sony) nie potrafi grać na wynos z Tidala lub innych usług streamingowych, a to determinuje wybór… po co wychodzić z czymś, co ograniczone jest tylko do wbudowanej pamięci, siłą rzeczy ograniczonej i nie dającej swobody dostępu. Jeszcze innym aspektem jest niewystarczająca moc wbudowanych w DAPy wzmacniaczy. Nawet takie audiofilskie konstrukcje jak playery Astell&Kern, Pono czy wspomniane walkmany (na tle wyróżnia się HiFiMAN – tam mocno przyłożono się do tego, by wysterować wszystko co popadnie) nie mają odpowiednio mocnych wzmacniaczy by wysterować Senki HD-6/8xx, Beyery (T), czy niektóre ortodynamiki. Oczywiście to mniej istotne ograniczenie, bo zazwyczaj taki przenośny sprzęt gra z przenośnymi słuchawkami, ale… uniwersalność, możliwość wykorzystania stacjonarnych modeli nauszników to coś, co może czasami okazać się przydatne. Zewnętrze DAC/ampy, często gęsto oferują dużo wyższe parametry mocowe odnośnie wbudowanych wzmacniaczy.  

Powracając do bohatera wpisu. To coś, co pojawiło się w głowach użytkowników, następnie przekształciło w dostępny do kupienia produkt. Idea jest bardzo prosta – sanki dopasowane do obu urządzeń tj. telefonu oraz DAC/ampa z dwoma portami – USB/microUSB (pierwotnie w HA-2 USB-A służy do podłączenia źródeł @ iOSie, microUSB zaś komputera/androidowego handhelda). Rzecz niestety nie jest łatwo dostępna, bo to produkt jakiegoś chińskiego wytwórcy akcesoriów (typowe – Chińczycy są w stanie wyprodukować wszystko …muszę na Alliexpress sprawdzić, czy nie ma paru potrzebnych, a niedostępnych na umownym Zachodzie rzeczy), tak czy inaczej można to od końca zeszłego roku nabyć. To, co razi, to oczywiście forma – tani plastik, wyraźnie widoczne łączenie dwóch części obudowy. To, co jest niewątpliwie na plus, to brak konieczności używania gumek (które są totalnie niepraktyczne, generalnie do kitu wg. mnie). I to przemawia za tego typu akcesorium. Szkoda, że sam producent na razie nie zauważa potrzeby uzupełnienia HA-2 o tego typu dodatek (oraz stacjonarny dock – kupiłbym z miejsca, bardzo tego brakuje!). Szczerze to czasami mam ochotę sam zabrać się za wykonanie takiego czegoś (w plastiku, od tego właśnie mamy druk 3D nieprawdaż? Choć kusi drewno ale to już totalny handmade). Integracja i samo wykonanie to raczej banał, inaczej z rozszerzeniem możliwości (konwersja SPDIF-USB o ile byłoby to możliwe?), choćby poprzez dodatnie dużego jacka oraz gniazd RCA do takiego docka. Oj, to by było TO, tylko że taki projekt wymagałby już konkretnego zaprojektowania i wykonania ustrojstwa przez kogoś, kto się po inżyniersku zna na rzeczy (a nie domorosłego majsterkowicza ;-) )

Na zakończenie potraktowany nieco z buta (cóż poradzić, jak zmiany jakie wprowadza są na tyle nikłe, niewielkie, że poddają w wątpliwość sens wpinania w tor) Audioquest Jitterbug jeszcze o sobie przypomni. Chcę sprawdzić jak zagra w takim…

…połączeniu, używając w roli źródła iPhone oraz iPada (tu będzie 24/96 – przypominam – na wyjściu). Ano zobaczmy, jak to się sprawdzi. Także nasz PC tablet (który jako jedyny transport coś tam z Jitterbugiem zyskał) zostanie wykorzystany w roli transportu podpiętego via Jitter @ HA-2. Zobaczymy czy cokolwiek zmieni to w mojej ocenie tego ustrojstwa (szczerze wątpię, ale nie zaszkodzi sprawdzić).

* etui dokujące? Może to bardziej precyzyjne, choć to dock jest w sumie jak najbardziej…

Dodaj komentarz