LogowanieZarejestruj się
News

Nowy streamer_dac Auralic-a: ALTAIR. Kompatybilny z RAAT (Roon)!

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
AURALiC ALTAIR (6)

Takie dwa w jednym. A nawet więcej (o czym poniżej). Konkretnie? Chcemy z komputera grać? No to proszę bardzo. Z innego cyfrowego źródła? No nie ma sprawy. Mamy chęć na autonomiczne i w pełni samowystarczalne pudełko (źródło), na niemnożenie bytów? ALTAIR to streamer jak się patrzy, z całym OS, z apką na handheldy, wreszcie z pełną integracją z ekosystemem Roona! Zadebiutowało to, to w Monachium i stanowi w uproszczeniu połączenie firmowych strumieniowców Aries ze wspomnianą Vegą (to, dla przypomnienia DAC), z pewnymi różnicami o czym dalej. Brzmi smakowicie? Sprawdźmy, co mówi na temat nowego urządzenia prezes Autalic-a, Pan Xuanqian Wang? Ano mówi tak:

„Nowy ALTAIR jest zarówno wysokiej jakości streamerem jak i DAC, zaprojektowanym w oparciu o informacje zwrotne od dealerów, jako wyjątkowo wygodne cyfrowe źródło sprzętowe w przedziale cenowym 1800–2000$. Niektórzy mogą uznać to jako połączenie Vega ARIES lub ulepszonej wersji MINI z wejściem cyfrowym. Jednak ALTAIR jest zdecydowanie czymś innym – rozszerzeniem linii produktowej. Nie zastąpi MINI ani wielokrotnie nagradzanego DAC AURALiC Vega czy też Streamerow serii Aries. Wszystkie one stanowią najwyższy poziom jakości dźwięku”. 

Innymi słowy, nowy ALTAIR może działać jako łatwy w użyciu „Home Music Center” z obsługą 15+ źródeł sygnału, w tym m.in.: Network Shared Folder (NAS), pamięci USB, wewnętrznej pamięci (opcjonalne HDD lub SSD), obsługi  UPnP/DLNA media server, streamingu z serwisów TIDAL oraz Qobuz , internetowego radia, AirPlay’a, Bluetooth’a, Songcasta oraz RoonReady (właśnie! RAAT!) oraz, dodatkowo, wykorzystując fizyczne złącza, dowolnego źródła cyfrowego (DAC) via: AES/EBU, coaxial, toslink, USB do komputera, via dwa porty host USB. Za łączność z siecią odpowiadają gigabitowy LAN oraz trzy zakresowe WiFi 802.11 B/G/N/AC. Jak widać, mamy obsługę najszybszego standardu sieci bezprzewodowej. To bardzo istotne udogodnienie, bo możemy w tym przypadku liczyć na szybkie, stabilne połączenie streamera z naszą infrastrukturą sieciową (byle była to sieć AC rzecz jasna, u jabłkolubów to obecnie standard). Dwie antenki, wkręcane w obudowę to znak, że ten klamot świetnie się sprawdzi w instalacji bezprzewodowej. Także, szykuje się kolejna, ciekawa alternatywa dla systemu opartego na komputerze z dakiem, względnie coś, co może być fundamentem cyfrowego zestawu audio z wieloma, różnorakimi źródłami (odtwarzacze stacjonarne av, komputery, handheldy i co tam jeszcze). Oczywiście postaramy się przetestować tego klamota u nas :) BTW najbliższa publikacja na #HDOpinie to wstępnie przez nas opisany & zapowiadany Aries Mini.

AURALiC ALTAIR powinien trafić do sprzedaży jeszcze w lipcu 2016 roku. AURALiC ALTAIR dostępne będą do testów w wybranych sklepach Audiokracja w Polsce. Cena detaliczna AURALiC ALTAIR to 8900 PLN z 23% VAT.

 

Poniżej pełen opis konstrukcji, taki ze szczególarskimi szczegółami (dla takich nerdów jak ja, to czysta poezja jest, a dla nie nerdów to trochę strata czasu ;-) )…

ALTAIR to ARIES i VEGA w jednym, ale z pewnymi sonicznymi kompromisami, aby zredukować cenę dla klienta. Femto Clock, który jest w ALTAIR nie jest tej samej klasy co VEGA. Brak również wyjść klasy A. ALTAIR ponadto może zmieścić wewnętrzny dysk 2,5” wysokości do 12,5mm gdzie MINI może zmieścić jedynie dysk twardy 2,5” do wysokości 9,5mm.

ALTAIR Streaming DAC wykorzystuje wielokrotnie nagradzaną technologię Lighting. Wprowadzona na rynek w 2014 roku, jest pierwszą technologią streamingu w przemyśle audio , który obsługuje odtwarzanie poprzez sieć WiFi plików DXD i Quad-Rate DSD. Oferuje także kilka nowych, zaawansowanych funkcji, takich jak odtwarzanie bez przerw (Gapless), Playlisty na odtwarzaczu i funkcję Multi-room, a w ramach trwającego programu wsparcia, AURALiC oferuje regularne aktualizacje, które pobierają się w tle.

Memory Playback – Odtwarzanie z pamięci to najnowsza funkcja dodana do zastosowanego w technologii Lighting streamingu, pozwala ALTAIR pobierać i buforować całą ścieżkę w pamięci lub z systemu magazynowego z wyprzedzeniem, aby poprawić jakość dźwięku, a także grać lokalnie, bez konieczności przesyłania danych w sieci.

Korzystając z aplikacji Lighting DS, można również przesyłać strumieniowo muzykę z Tidal, Qobuz i słuchać radia internetowego w dowolnym momencie. AirPlay, Bluetooth i funkcja Songcast zapewniają alternatywne sposoby strumieniowania ulubionej muzyki z Apple Music, Spotify i innych dostawców usług za pośrednictwem smartfona lub komputera.

Funkcja przesyłania strumieniowego Altaira obsługiwana przez Lighting DS, sterowana jest przez aplikację AURALIC dostępną na platformie iOS. Wersje Windows i Android są w fazie rozwoju i powinny pojawić się w ciągu miesiąca. Altair jest również kompatybilny z aplikacjami innych producentów czy też oprogramowaniem sterującym UPnP do odtwarzania.

ALTAIR działa również jako punkt końcowy RoonReady do korzystania z oprogramowania Roon, zmieniając całkowicie sposób odkrywania i słuchania muzyki. Pozostałe źródła to AES / EBU, złącze koncentryczne i Toslink oraz złącze USB do komputera pracującego jako samodzielny DAC USB.

Przy zakupie ALTAIR od dealera, można dodać opcjonalny dysk twardy 2,5 cala lub SSD jako wewnętrzną pamięć na pliki muzyczne, podnosząc w ten sposób ALTAIR-a do pełnej funkcji serwera muzycznego. Zawsze można też kupić samego ALTAIR-a i zamontować samemu pamięć wewnętrzną.

Kosmetycznie, nowy ALTAIR dzieli tę samą obudowę z VEGA DAC, w tym wyświetlacz OLED 512×64 (choć sama treść komunikatów jest inna od VEGA ). Gniazdo słuchawkowe znajduje się na przednim panelu.

  • AURALiC Tesla Platform

ALTAIR jest opracowany na platformie sprzętowej Tesla. ALTAIR zawiera procesor Quad-Core Cortex – A9 1 GHz, 1 GB pamięci DDR3 na pokładzie oraz 4GB pamięci systemowej. Platforma Tesla posiada zdolność obliczeniową 25.000 MIPS. AURALiC wybrał tę platformę dla swojej elastyczności i długoterminowego wsparcia technicznego. Wszystkie nowe funkcje mogą być dostarczone poprzez automatyczne aktualizacje online bez konieczności ingerencji użytkownika.

  • Femto Master Clock

Podwójna częstotliwość zegara Femto wewnątrz ALTAIR jest specjalnie zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem jego układu ESS Sabre DAC: z jedną częstotliwością do odtwarzania muzyki z jakością próbkowania, która jest wielokrotnością 44.1kHz, oraz drugą dla 48kHz, umożliwiając ALTAIRowi odtwarzanie z najwyższą precyzją zegara (równoważnym znanemu z Vegi trybowi ” exact”) bez żadnych ubytków. Femto Master Clock, który jest zasilany przez bardzo dobry zasilacz 9uV, ma bardzo niską wydajność szumu fazowego. Ma nie tylko dramatycznie niski poziom szumu fazowego, który jest zaledwie na poziomie -151dBc/Hz, ale także doskonałe przesunięcie poziomu szumu przy 100Hz, który jest na poziomie tylko -115dBc/Hz. Dzięki zegarowi tak wysokiej wydajności, ALTAIR umożliwia odtwarzanie muzyki żywej, szczegółowej, z dużą i naturalną sceną.

  • Linear Power Supply

Coraz więcej użytkowników DAC w tym przedziale cenowym rozpoczyna swoją przygodę od zmiany dedykowanego zasilacza na lepszy. AURALiC obstaje przy zastosowaniu wysokiej wydajności zasilania liniowego Purer-Power TM zastosowaną w ALTAIR. Dzięki tej technologii „brudny” prąd idzie najpierw do modułu oczyszczania mocy i prądu. Przez to hałas zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz częstotliwości dźwięku można zmniejszyć nawet o 90dB. Oczyszczone zasilanie jest następnie przekazywane do wysokiej jakości transformatora z żelaznym rdzeniem, specjalne wykonanym z przeznaczeniem dla AURALIC. Unikalne okablowanie zapewnia zerowe wibracje i bardzo niski poziom szumów , aby uniknąć wpływu na dźwięk z obwodu elektrycznego.

W porównaniu do konwencjonalnego zasilacza, który generuje zakłócenia w szerokim paśmie i jest trudny do wyeliminowania, dyskretna część zasilacza AURALiC zasila obwód analogowy – chip DAC z zadziwiającym niskim poziomie szumów, który jest poniżej 1uV (1uV = 0.000001V), dzięki czemu ALTAIR to doskonałe narzędzie, aby na nowo odkryć swoją muzykę z większą ilością szczegółów.

  • Flexible Filter Mode

ALTAIR posiada cztery tryby pracy filtra , który umożliwia swoim użytkownikom dostosować dźwięk do swoich osobistych preferencji. Te tryby filtrów zostały opracowane z dobrze znanym trybie „Flexible Filtr AURALiC” w procesorze VEGA Digital Audio, z których każda zawiera kilka filtrów cyfrowych zoptymalizowanych pod kątem odpowiedniej częstotliwości próbkowania.

Tryb filtra Elastycznego „Flexible Filter Mode” został opracowany w ramach subiektywnego odczucia słuchowego AURALiCa i obiektywnych danych testowanych modeli, aby zoptymalizować wrażenia słuchowe dla różnej muzyki, w różnym formacie.

Tryb „Precise” wykazuje doskonałą jakość, natomiast tryb „Smooth” jest lepszy dla ogólnego zadowolenia, gdyż nie ma efektu „pre-ringing”. Pozostałe dwa tryby, „Dynamic” i „Balance” są zoptymalizowane dla różnych formatów muzycznych.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Podstawowe parametry soniczne

Pasmo przenoszenia: 20 – 20KHz +/- 0.1dB * THD + N: <0,001%, 20Hz-20KHz przy 0dBFS

Zakres dynamiki: 121dB, 20Hz-20KHz, A-ważone Streaming

Przyłączenia:

NAS
napęd USB napęd
Internal music storage** uPnP/DLNA & media server & TIDAL and Qobuz streaming & Internet Radio & AirPlay & Bluetooth & Songcast & RoonReady

Wejścia cyfrowe:

1 * koncentryczny
1 * AES / EBU
1 * Toslink
1 * urządzenie USB do komputera
2 * host USB do przechowywania i DAC
1 * RJ45 Gigabit Ethernet
1 * 802.11b / g / n / ac Dwupasmowy bezprzewodowy
Wyjścia analogowe
1 * XLR (wyjście impedancji 10ohm)
1 * Single-ended RCA (impedancja wyjściowa 50ohm)
1 * 6,35 mm Gniazdo słuchawkowe

Obsługiwane typy plików

AAC, AIFF, ALAC, APE, DIFF, DSF, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA i WV Obsługiwane formaty cyfrowe
Wszystko PCM z 44,1 kS / s do 384KS / s 32bit ***
DSD64, DSD128, DSD256 ***

Pozostałe dane

Napięcie wyjściowe: 2Vrms
Oprogramowanie kontrolne
apka AURALiC Lightning DS dla iOS
pilot AURALiC RC-1 zdalnego sterowania
OpenHome zgodne oprogramowanie
uPnP AV zgodne oprogramowanie
Wyświetlacz urządzenia: 512×64 pikseli wyświetlacz OLED
Pobór energii
Uśpienia: <10W
Odtwarzanie: 35W przy max.
Wymiary: 11”W x 9”D x 2.6”H (33cm x 23cm x 6.5cm)
Waga: 3,2kg (7lbs)

 

* Testowany w trybie filtra „Precise” dla wszystkich częstotliwości próbkowania

** Po zainstalowaniu opcjonalnego 2,5-calowy dysk twardy lub SSD

*** 352.8KS / s, 384KS / s oraz przesyłania strumieniowego przez DSD i tylko USB

**** 32bit za pośrednictwem transmisji strumieniowej i tylko USB

 

Dodaj komentarz