LogowanieZarejestruj się
News

Start nc+ …Cyfra łączy się z N-ką

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
nc+

Podczas dzisiejszej konferencji podano szczegóły na temat fuzji obu platform cyfrowych. Konsolidacja rynku była dla znawców branży czymś oczywistym… Polska jako jeden z nielicznych krajów miała aż cztery platformy cyfrowe (myślę tu o głównych graczach). Teraz będzie trzech – Cyfrowy Polsat, Orange oraz nc+. Dojdzie więc do wymiany kanałów, utworzenia wspólnej bazy dystrybucyjnej oraz, co ciekawe, przejęcia większości rozwiązań technologicznych z n-ki. Nowy dekoder to sprzęt ADB, wieloletniego partnera telewizji n, dostarczyciela wszystkich n-boksów. To w sumie dobra wiadomość dla użytkowników nowej platformy, bo sprzęt generalnie zawsze uważany był za nowoczesny i raczej bezproblemowy (czego nie da się powiedzieć o wielu dekoderach Cyfry).

Sam dekoder wygląda zupełnie inaczej niż n-kowe urządzenia, co także należy zapisać na plus – w końcu jak ma to być nowe, ma być wartość dodana dla klientów, to jest także nowy sprzęt. Kompaktowa forma, pełne wyposażenie, znane (jądro) oprogramowanie, duże możliwości …urządzenie prezentuje się bardzo dobrze. W środku zainstalowano dysk twardy, 2 i pół calowy WD o pojemności 500GB. Nie dziwi zatem zastosowanie dwóch wejść koncentrycznych do podpięcia anteny. Funkcje PRV oraz VOD prezentują się podobnie do tych, które znamy z nboksów. Warto odnotować, że z tyłu znajdziemy także port USB (na razie nieaktywny, zapewne będzie tam w przyszłości podłączany opcjonalny moduł WiFi, którego nie ma w standardzie) oraz głowicę tunera DVB-T.

nC+ ma oferować aż 50 kanałów nadawanych w jakości HD. To więcej niż oferowały dotąd niezależnie platforma n (39 stacji) i Cyfra+ (37 stacji), a także konkurencyjny Cyfrowy Polsat (36 stacji). Generalnie fuzja ma doprowadzić do utworzenia usługodawcy oferującego telewizję, internet oraz usługi telekomunikacyjne (triple play) z możliwością wprowadzenia rozwiązań z dziedziny inteligentnego domu. Pytanie, kto stanie się (myślę o telekomach) partnerem nc+… właściwie na tapecie jest jedynie (?) T-Mobile. Poniżej (materiał będzie aktualizowany) znajdziecie (jak tylko udostępnią) pełne zestawienie pakietów wraz z ofertą programową…

» Czytaj dalej

Kluczowy etap podłączania naziemnej cyfrówki dla 6 mln osób

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
NTC

W ciągu najbliższych godzin ponad 6 milionów ludzi z takich lokalizacji, jak: Warszawa, Elbląg, Rzeszów, Szczecin oraz Wisła będzie mogło zacząć odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. To kluczowy, największy etap przechodzenia z telewizji analogowej na cyfrową. Jak pokazują badania, Polacy polubili NTC. Oferta programowa dopasowana jest do potrzeb przeciętnego telewidza, osoby korzystające z naziemnej cyfrówki oglądają więcej i dłużej w porównaniu z użytkownikami tradycyjnej telewizji, poza tym chyba do gustu przypadły nowe propozycje programowe. Zapewne wielu doceniło dodatkowe możliwości cyfrowego sygnału – lepszą jakość (chodzi tu zarówno o kanały nadawane w standardowej rozdzielczości jak i HD), korzystanie z elektronicznego przewodnika po programach, znacznie szerszą ofertę w porównaniu z telewizją analogową etc.

Po zakończeniu trzeciego etapu, liczba korzystających z NTC wzrośnie do ponad 10 milionów. W przypadku realizowanego właśnie uruchamiania sygnału cyfrowego, Emitel przeprowadza operację doświetlenia trudnych rejonów, gdzie istnieją poważne problemy z dosyłem. W sumie na takich terenach mieszka aż 650 tysięcy ludzi. Niestety telewidzowie zamieszkujący w takich trudnych lokalizacjach będą mogli oglądać ograniczoną ofertę programową, na którą składają się kanały TVP: 1, 2 (HD), INFO, Kultura, Historia oraz Polonia. Dobrze, że to wszystko przebiega planowo, szkoda że tak późno. Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w których uruchamiany jest sygnał cyfrowy oraz zwalniane są częstotliwości zajmowane do tej pory przez telewizję analogową. Czy to oznacza, że na kolejne „rewolucje” w telewizji przyjdzie nam długo czekać? I tak, i nie. Akurat polscy operatorzy cyfrowi (pay-tv) starają się oferować nowoczesne produkty, całość (no prawie) oferty programowej dostępna jest także z satelity, rozwija się rynek IPTV. Teraz sporo się mówi o Ultra HD, jednak raczej w kontekście VOD, streamingu, dostępu do konkretnych treści, a nie programów telewizyjnych. Oczywiście te ostatnie na pewno się pojawią, jednak będzie to wymagało zmiany sposobu nadawania (DVB-T2). Tak czy inaczej to pieśń przyszłości, a tu i teraz do zrobienia jest bardzo wiele – serwisy z wideo na żądanie, dalsza poprawa jakości (kolejne kanały w HD), lepszy dźwięk, opcja PVR… jak widać, w ramach DVB-T można jeszcze zrobić bardzo wiele, aby uatrakcyjnić ofertę.

Nowe odbiorniki Sharp Aquos na polskim rynku

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
sharp aquos LED

Wraz z wyłączeniem nadajników naziemnej telewizji analogowej i przejściem na telewizję cyfrową wielu Polaków stanęło przed koniecznością zakupu nowego telewizora lub specjalnego dekodera pozwalającego oglądać programy na starszych odbiornikach. Tylko pierwsza opcja, czyli telewizor z dekoderem DVB-T MPEG-4, pozwala na wykorzystanie pełni możliwości, jakie oferuje telewizja nadawana cyfrowo. Choć wszystkie telewizory dostępne w ofercie firmy Sharp pozwalają cieszyć się nowymi możliwościami, dwa z nich są szczególnie polecane, jako modele do odbioru telewizji naziemnej.

Model LC-32LD135 o przekątnej ekranu wynoszącej 32 cale, to wysokiej jakości i atrakcyjny cenowo telewizor wyposażony w całą gamę użytecznych funkcji. Wbudowana nagrywarka (PVR USB)  i odtwarzacz multimedialny USB pozwalają korzystać z materiałów multimedialnych wszelkiego typu: filmów, muzyki i zdjęć, a także nagrywać ulubione programy bezpośrednio z telewizji na podłączony dysk lub pamięć USB. Ponadto telewizor odznacza się doskonałą jakością obrazu, dzięki zastosowaniu technologii Direct LED, sprawiającą, że obraz na ekranie jest podświetlony równomiernie, a czerń jest głębsza niż w zwykłych ekranach LCD. Rozdzielczość ekranu to Full HD, dzięki czemu możemy cieszyć się najwyższą jakością obrazu programów HD np. telewizji publicznej. Cena tego telewizora to 1299,- PLN.

» Czytaj dalej

XtreamerTV – Multimedia, internet, telewizja…

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
xtreamerTV_top

XtreamerTV to jedna z pierwszych premier roku 2013 na rynku odtwarzaczy multimedialnych. Dla nowego produktu producent wybrał nowy, szybki procesor Sigma Designs 700MHz, który pozwolił na realizację szeregu nowatorskich rozwiązań programistycznych, podnosząc poprzeczkę wyznaczającą funkcjonalność i standardy obsługi urządzeń przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców. Urządzenie oferuje wszelkie standardowe funkcje sieciowego odtwarzacza multimedialnego zintegrowane z bogatą listą funkcji internetowych. Połączenie z siecią umożliwia natychmiastowe pobieranie informacji o filmach i muzyce oraz napisów do filmów, a także zapewnia bezpośredni dostęp do najnowszych zwiastunów filmowych, listy Top100 najpopularniejszych teledysków, czy integrację skrzynki pocztowej Gmail, dostęp do zasobów konta Dropbox. Odtwarzacz bardzo dobrze współpracuje z urządzeniami iPad i iPhone, oferując funkcje zdalnej kontroli oraz udostępniania zasobów. Prosty, przyjazny użytkownikowi interfejs ekranowy kontrolowany jest za pomocą niewielkiego pilota, a producent przygotował dodatkowo uproszczoną wersję kolorowego menu dla dzieci. Cena detaliczna odtwarzacza wynosi 499zł. Sprzęt jest już dostępny w sprzedaży.

Więcej informacji nt. sprzętu znajdziecie na stronie dystrybutora, firmy Human Media.

Specyfikacja poniżej…

» Czytaj dalej

Mobilny tuner iD-AndroidTV

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
tuner_id4_mobile

iD4Mobile prezentuje miniaturowy tuner do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T – iD-AndroidTV. Urządzenie jest kompatybilne ze smartfonami i tabletami z zainstalowanym systemem Android. Dedykowane oprogramowanie iDTV, dzięki któremu jest możliwy odbiór sygnału cyfrowego, można pobrać bezpłatnie w serwisie Google Play. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji następuje automatyczna konfiguracja, skanowanie oraz zapisywanie kanałów. Aplikacja iDTV wyświetla również informacje na temat bieżącego i następnego programu oraz pozwala na wybór opcjonalnych ścieżek dźwiękowych. Dodatkowo wyposażona jest w funkcję Timeshift, dzięki której widz może pauzować lub cofać nadawane programy i tym samym pozwolić sobie na przerwę podczas oglądania.

iD-AndroidTV z dwóch znajdujących się w zestawie anten. Mała antena teleskopowa wpinana jest bezpośrednio do tunera, a druga – magnetyczna – ma metrowy kabel zakończony standardowym złączem antenowym. iD-AndroidTV jest kompatybilny z systemem Android w wersji 4.0.3 („Ice Cream Sandwich”) lub nowszej. Tuner można podłączyć do większości popularnych tabletów i smartfonów za pomocą złącza microUSB. Użytkownicy produktów mobilnych firmy Apple mogą odbierać bezpłatną telewizję cyfrową dzięki innemu tunerowi marki iD4Mobile - modelowi iD-iPadTV.

» Czytaj dalej

UKE sprawdziło dekodery DVB-T …sześć nie przeszło testów

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
UKE

W sumie sprawdzono 45 modeli. UKE będzie powtarzać tego typu badania. Przypomnijmy do wakacji 2013 roku zostaną wyłączone wszystkie nadajniki analogowe. Już teraz w wielu lokalizacjach dostępny jest wyłącznie sygnał cyfrowy. Sprawdzane było m.in. to czy set-top-boksy nie wywołują zaburzeń elektromagnetycznych o wartościach przekraczających odporność na te zaburzenia innych urządzeń, czy posiadają poprawnie naniesione oznakowanie zgodności CE oraz czy spełniają wymagania Ekoprojektu. – Spośród wszystkich skontrolowanych dekoderów, w 4 przypadkach stwierdzono drobne uchybienia administracyjne.  Producenci tych wyrobów współpracują z UKE w celu usunięcia braków formalnych – podał urząd. 27 typów dekoderów poddano weryfikacji zgodności z normami kompatybilności elektromagnetycznej. Tych testów nie przeszło sześć modeli urządzeń: Apollo AHD 115, Korr HD 128, Manta DVBT012, Goclever DVB-T 200, Vakoss DB-642  i Blow 4705 HD. Na weryfikację czekają urządzenia hybrydowe, z paroma głowicami (nie tylko DVB-T, ale przykładowo DVB-S, lub/i DVB-C).

Operatorzy IPTV będą zachęcać do oglądania telewizji na handheldach

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
images (1)

Niejako w nawiązaniu do wcześniejszego newsa, na rynku mobilnej telewizji sporo się ostatnio dzieje. Next Plus – to nowy operator płatnej telewizji internetowej, który chce namówić Polaków do oglądania programów na tabletach i komórkach. Już w I połowie 2013 r. dołączy do niego kolejny. Oferta prezentuje się następująco: w najtańszym pakiecie za 9,90 zł miesięcznie znalazło się 27 kanałów, w większości darmowych, dostępnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, jak również pięć własnych, produkowanych pod marką Next. Kolejny pakiet, za 24,99 zł miesięcznie, ma zawierać 70 programów. Na razie nie wiadomo jakie dokładnie kanały znajdą się w rozszerzonym pakiecie.

Docelowo klienci Next Plus będą mogli korzystać z biblioteki ponad 1,2 tys. filmów dostępnych na żądanie. Będzie to zatem mobilna oferta przypominająca to, co oferują platformy cyfrowe oraz operatorzy kablowi. Zaletą ma być po pierwsze brak umowy, jakiegokolwiek zobowiązania – wystarczy pobrać aplikację na handhelda (na razie Androida, na akceptację czeka wersja dla iOS), opłacić miesięczny koszt dostępu i oglądać. Użytkownik będzie mógł oglądać programy na trzech urządzeniach (dowolna kombinacja smartfon/tablet oraz TV).

W przypadku grupy ZPR chodzi o inny model dystrybucji łączący zalety dostępu do TV za pomocą dekodera (DVB-T) oraz streamingu w handheldach, komputerach (przez przeglądarkę). Innymi słowy pomysł nieco przypomina to, co nie wypaliło Plusowi, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku ZPR nie ma konieczności podpisywania umów z telekomem. W ramach ZPR występują takie podmioty, jak: Super Express oraz Eska TV i Polo TV.

Plus rezygnuje z oferowania TV Mobilnej

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
ikona_tv_mobilna

Pomysł z telewizją na ekranie tabletu oraz smartfona via DVB-T widać niespecjalnie wypalił. Operator zaledwie parę miesięcy po uruchomieniu usługi rezygnuje z dalszego jej oferowania. Oficjalny komunikat niczego nie wyjaśnia, wiadomo tylko tyle, że z końcem stycznia trzeba będzie zwrócić sprzęt (mobilne tunery), oczywiście klient będzie miał prawo zrezygnować z usług Plusa. Przypomnijmy, TV Mobilna to pakiet 20 ogólnodostępnych programów telewizyjnych i 12 radiowych dostępnych przy pomocy małych urządzeń pełniących funkcję dekodera cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T). Co ciekawe, w przypadku Cyfrowego Polsatu, sprzedaż naziemnej cyfrówki idzie bardzo dobrze, wręcz mówi się że porównywalnie do platformy satelitarnej. Klienci będą mogli bez żadnych kosztów przejść pod skrzydła CP, zachowując dekoder oraz możliwość odbioru programów. Być może uznano, że jest to rodzaj wewnętrznej konkurencji dla IPTV, choć patrząc przez pryzmat oferty, sposobu korzystania usługi mocno się od siebie różniły.

Jednak kluczową kwestią była zapewne słaba sprzedaż (oficjalnie oczywiście niczego takiego nie powiedziano, ale wtedy po co rezygnować z czegoś, co się dopiero co wprowadziło do oferty?). Polkomtel musiał osiągnąć określone z Polsatem wyniki i to najwyraźniej było główną przyczyną rezygnacji  - rzecz była od początku deficytowa. Polsatu zapewne to specjalnie nie martwi, część osób skorzysta z oferty Cyfrowego Polsatu, poza tym udało się przez pół roku spożytkować przyznane częstotliwości (być może właśnie taki był pierwotny pomysł wprowadzenia TV Mobilnej na rynek?). TV Mobilna już na starcie budziła spore wątpliwości – właściwie nie było wiadomo o co tak naprawdę chodzi – w przypadku handheldów generalnie lepiej sprawdzają się usługi IPTV (choć oczywiście wiąże się to z określonymi kosztami transferu danych), telewizja dostępna w Internecie współgra z możliwościami oferowanymi przez smartfony oraz tablety.

Samsung EH5020 – czyli wykorzystaj przejście z nadawania analogowego na cyfrowe

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
samsung-ue32eh5020

Zaczyna się wielkie wyłączanie sygnału analogowego, co oznacza dla branży RTV czas żniw. Wielu Polaków jeszcze nie ma odpowiedniego odbiornika, dekodera więc kto żyw, na wyścigi proponuje najlepsze (oczywiście, jakżeby inaczej) urządzenia, pozwalające na odbiór DVB-T. Dzisiaj znalazłem w skrzynce trzy ulotki, zgadnijcie o czym. Fatalnie spóźniona (ale kto by się tam dziwił, patrząc przez pryzmat wprowadzania sygnału cyfrowego w kraju) akcja uświadamiająca MAIC oraz KRRiTV w postaci liściku wpadła do przegródki parę dni wcześniej. Nie tylko lokalni, rodzimi producenci zwietrzyli interes. Także wielkie międzynarodowe korporacja, choć głównie mówmy tutaj o kreatywnych działach marketingu, który znalazł sposób aby zareklamować w sumie całkiem zwyczajny sprzęt. Jedną z firm, która chwali się „specjalnie dopasowanym do naziemnej cyfrówki” telewizorem jest Samsung. Jego nowy model EH5020 ma być wprost stworzony na potrzeby cyfrowego sygnału ze zwykłej dachowej anteny (niestety uczciwi inaczej wciskają biednym, nieznającym się na rzeczy, ludziom kit o konieczności wymiany instalacji, co jest wierutną, chamską bzdurą). No dobrze, czym się zatem wyróżnia ten specjalny model HDTV? Popatrzmy…

» Czytaj dalej

Samsung szkoli i nagradza najlepszych deweloperów tworzących aplikacje na platformę Smart TV

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
aplikacje-samsung-smart-tv-05

Firma Samsung rozbudowuje środowisko developerskie i inwestuje w rozwój programistów tworzących aplikacje na platformę Samsung Smart TV. W tym celu zorganizowała szkolenie dla firm deweloperskich oraz konkurs, w którym trzy najlepsze firmy otrzymały nagrody pieniężne o łącznej wartości 90 tysięcy złotych. Szkolenie poprowadzili eksperci warszawskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung Electronics Polska. Firmy uczestniczące w  szkoleniu, których aplikacje pozytywnie przeszły proces certyfikacji, zyskały prawo do posługiwania się do końca 2013 roku tytułem „Developer aplikacji na platformę Samsung Smart TV rekomendowany przez Samsung Electronics Polska”.

Użytkownicy urządzeń Samsung Smart TV mogą już dziś korzystać z ponad 50 aplikacji w języku polskim oraz setek globalnych, które są do pobrania ze sklepu Samsung Apps. Za tworzenie i wdrażanie zarówno lokalnych, jak i globalnych aplikacji dla urządzeń Samsung Smart TV oraz urządzeń mobilnych odpowiadają eksperci warszawskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy Samsung Electronics Polska. W marcu br. odbyło się szkolenie dla deweloperów aplikacji na platformę Samsung Smart TV, które było jednym z elementów wspierania rozwoju platformy oraz rozwoju programistów tworzących nowe, polskojęzyczne aplikacje na urządzenia Samsung. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele 11 firm, które zainteresowane były pozyskaniem cennego know-how oraz uzyskaniem tytułu „Developer aplikacji na platformę Samsung Smart TV rekomendowany przez Samsung Electronics Polska”. Uzyskanie certyfikatu i rekomendacji Samsung pozwala firmom tworzącym aplikacje skutecznie pozyskiwać zamówienia od klientów zainteresowanych publikacją swoich treści na platformie Samsung Smart TV.

» Czytaj dalej